Kecskemét városa 2011-ben új versenyuszodával és élményfürdővel bővült. A korábbi, id. Janáky István által tervezett fedett uszoda elavult állapota miatt szükség volt egy teljesen új fürdőkomplexum létrehozására. A beruházás a Széktó partján, a korábbi kemping területén kapott helyet.
- építészek: Mikó László, Fazakas Bálint, Kürtösi Péter - Szántó & Mikó Építészek Kft. építész munkatársak: Klopp András, Nagy Sándor, Németh Ákos, Gaschler Gábor
- a tervezés/építés éve: 2009– 2010/2011.
- fotó: © Szentiváni János
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
A sportlétesítmény összalapterülete 13.000 m2, a vízfelületek összesen 2.900 m2-et tesznek ki. Helyet kapott az épületben egy versenymedence lelátóval, bemelegítő medencével és tanmedencével, egy élményfürdő, kiegészülve külső téri medencékkel, csúszdákkal, termál medencékkel és a hozzájuk kapcsolódó közönségforgalmi terekkel. Az első ütemben felépült uszoda a későbbiekben egy szállodával egészülne ki.
Az összetett funkció ellenére mégis tiszta szerkesztésű épületet láthatunk. A külső tömegforma hullámzó ívei alatt, sávokba rendezve a versenyuszoda 40 m fesztávú, az élményfürdő 30 m fesztávú egységei és a közéjük ékelődő keskeny kiszolgálósáv található. A csarnokterek fedését rétegelt ragasztott fa V-tartók hordják, ami az utcai homlokzatok megnyitásának köszönhetően az uszoda emblematikus elemévé válik. A külső és a belső állandó párbeszédet folytatnak. A fém fedésű hullámok interferenciái bazilikális megvilágítást tesznek lehetővé, míg a külső szemlélődő számára a víz képzetét keltik. Az épület határai a főhomlokzatokon transzparensek, megengedve ezzel a külső-belső tér összefonódását. A rövid oldalakon viszont a hullámok lecsorgó ívei tömören zárják az épületet. Az egy szintre szervezett főfunkcióknak köszönhetően a teljes épület valóban átláthatóvá válik. A belső terek egységét segíti elő az ívelt tetőformák végigmenő sávos burkolata, ami a fa tartókkal együtt meleg színű ellenpontjai a víz kékjének.
Az épület elhagyja a megszokott formai megoldásokat, mégsem öncélú, attraktív elemek felsorakoztatásával operál. A belső terek racionális elrendezésének külső kivetüléseit könnyed hullámok oldják fel, létrehozva ezzel egy izgalmas, mégis egységes épületkontúrt.
az anyagot gyűjtötte: Mühl Hajnalka és Bognár Tünde
Publikációk: internetes:
- Kovács Dániel: Új uszoda és élményfürdő épül Kecskeméten - in: hg.hu, 2010. április 13.
- Mikó László: Kecskeméti versenyuszoda - élményfürdő és szálloda - in: Építészfórum, 2010. ápr. 27.
- Pásztor Erika Katalina: Nem csak vízben fürödni – helyzetjelentés, kecskeméti uszoda - in: Építészfórum, 2012. jan. 13.
- hvg.hu: Uszoda és élményfürdő lett a legmenőbb ingatlanfejlesztés idén - in: hvg.hu, 2012. okt. 26.
nyomtatott:
- Katona Vilmos: Fényfürdő - in: Octogon 2012/1, 47-50. o.
- Gunther Zsolt: Fényfürdő - Versenyuszoda és élményfürdő, Kecskemét - in: régi-új Magyar Építőművészet, 2014/5 - a rövidített online változat: méonline.hu;
Díj:
Adatok:
- megbízó: CIB Lízing Zrt - Hírös Sport Kft.
- alapterület: 13 000 m2
- az épület a tervező honlapján;