A Collegium Budapestet 1991-ben alapították doktori és posztgraduális képzésen résztvevő hallgatók számára, mint az első Institute for Advanced Study Közép-Kelet-Európában.
- építész: Csomay Zsófia, Reimholz Péter
- munkatárs: Fekete Patrícia
- belsőépítészet: Csomay Zsófia
- tervezés/építés éve: 1999-2001/2001.
- fotó: © Bujnovszky Tamás, © Végel Dániel, © Häider Andrea
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
Később meghívásos tervpályázatot írtak ki egy vendégházra, ami az ide érkező hallgatók számára nyújtana hosszabb-rövidebb tanulmányaik során lakhatási lehetőséget. A nyertes Csomay Zsófia és Reimholz Péter munkája kortárs épületként is finoman illeszkedik a Víziváros karakteres építészeti világába.
Maga a Collegium a Várban, a Szentháromság téren működik a régi budai városháza épületében; a Vendégház a templom felől a Vízivárosba, a Duna felé levezető Szeder lépcső mentén áll. Az ösztöndíjas külföldi tudósok részére épült lakóház 27 különböző méretű teljesen berendezett lakást tartalmaz kiegészítő funkciókkal (gondnoki lakás, iroda, ping-pong- és fitness-terem, klub, szauna, zeneterem). A háznak mindkét Vároldali utcából van bejárata.
Az épület a két párhuzamos vároldali utcát összekötve új, tömblezáró elemmé vált, egyik kapuzatát képezve a Halászbástya alatti majdani összefüggő zöldterületnek. A három jól érzékelhető, egymásra épülő tömeg mechanikus geometriáját jótékonyan oldják a terepadottságból és funkcióból adódó életszerű esetlegességek. A lejtő mentén a felső tömeg háromszintes magasságával a szomszédos épülethez igazodik, egyben megfelelő lezárást létrehozva a Szabó Ilonka utcai épületsorban. Az épületet a Toldy Ferenc utca felől megközelítve ez a felső tömeg mégis toronynak tűnik az alsó ötszintes épületrész mellett.
A vár alatti terület történelmi közegébe jól illeszkedik a csiszolt kő és tégla homlokzattal, de formailag egyszerű tömegek, sima geometrikus formák jellemzik. Az enyhe ívben lejtő kapualj Reimholz jellegzetes motívuma, a Várban épített Hapimag-házon is visszatér. A tervezők az anyagok megválasztása és a formálás során arra törekedtek, hogy a múlékony divatosságot elkerüljék, hogy a ház minél hitelesebben tudjon kapcsolódni a történeti környezet elvárásaihoz.
Az épületért a tervezők 2001-ben Budapest Nívódíjat kaptak (wikipédia).
az anyagot gyűjtötte: Kaján Rita, Vágner Bernadett
Publikációk: internetes:
nyomtatott:
- Bojár Iván András: Társadalmi vízió – téglából, habarcsból, A Collegium Budapest Raul Wallenberg Vendégháza - in: Octogon, 2000/5. 82-85. p.
- Csajbók Csaba: Bástya a Halászbástya alatt - in: Alaprajz, 2001/2, 28-31. p.
- Bojár Iván András: Apartmanház - Szabó Ilonka utca - in: Téglaépítészet Magyarországon, Bp., Vertigo Kiadó, 2002, p. 86.;
Díj:
- Budapest Nívódíj, 2010;
Adatok:
- megbízó: Collegium Budapest
- bruttó szintterület: 2400 m2
- Végel Dániel további fotói (flickr.com)