Budapest első Design Hotel darabja a Duna parton, a vár lábánál helyezkedik el egy 618 nm-s telken. A befektetők pályázatot írtak ki a zártsorú beépítésbe egykor beékelődő L alakú istálló lebontásával kapott foghíjtelekre, melyet Benczúr László és Sugár Péter nyert el 2004-ben.
- vezető tervezők: ifj Benczúr László, Sugár Péter; - Radius B+S Kft.
építész munkatársak: Kara László, Batári Attila, Kormányos Anna, Magyar Gergely, Guzmics Andrea;
üveghomlokzat: Baróthy Anna, Kelner Krisztián, Bozsó Melinda - Szövetség 39; - tervezés/építés éve: 2004/2006
- fotó: © Bujnovszky Tamás
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
Az alaprajz a belső udvaros, függőfolyosós bérházakra emlékeztet. Egy belső átrium köré szerveződik földszinten a hall, és a kávézó, az első emeleten az étterem, a többi hat szinten pedig a szobák kéttraktusos elrendezésben. Az egyik traktus a Dunára néz, a másik a várra. Az átrium felett üveghidakon keresztül lehet megközelíteni az utóbbi szobáit, melyek éjszakai megvilágításával, és nappali fényével is az átrium felett lévő tetőre reflektálva fényjátékot adnak. A pinceszint felett is megjelenik az üvegfödém, melyen Luxemburgi Zsigmond korabeli romok sejlenek át.
A várfelőli homlokzathoz az étterem teraszához zárt kert kapcsolódik, folytatva a Várdomb alatt húzódó kertek sorát. A hotel homlokzat is a szomszédos eklektikus házak világát idézi. Az ablakok egyenletes raszterben jelennek meg, a szinteket a hangsúlyos párkány tagolja, melyek közé a mai korhoz tartozó árnyékoló üveglamellák feszülnek be. Ehhez hasonló technológiai kialakításra igen kevés példa ismert, így nehezen találtak rá a tervezők a kihívásokat vállaló Hidromatic Kft-re. A lamellákat fedő minta megtervezésére pedig a Szövetség 39 tervezőcsoportot kérték fel. A minta kétrétegű, az egyik a Duna hullámait ábrázoló felnagyított, absztrahált fotó, aminek pixel rasztereiben a Duna vizéhez, és a Budai hegyekhez kapcsolódó élővilág jelenik meg, míg a másik oldalon az emberi ujjlenyomat „hullámzik”, és nem csak képletesen! Minden lamellát egy külön motor mozgat a Duna áramlásához igazított sebességben az időjárás fény és szél változásaira. A vendégek is külön mozgathatják a szobáik előtt lévő árnyékolókat, és belül függöny biztosítja a zavartalan éjszakákat.
Az anyagot gyűjtötte: Hertel Anna
Publikációk:
internetes:
- ifj. Benczúr László Sugár Péter : A Dunánál Lánchíd 19 Design Hotel; in: Építészfórum, 2007. július 18.
- Fiatal magyar designerek munkái a Lánchíd 19 Hotelben; in: Designtrend, 2007. augusztus 18.
- hvg.hu: Trendhotel hazai designerek tervei alapján; in: HVG, 2007. szeptember 05.
- Michael Dumiak: Homo Lumens Lánchíd 19 Hotel - in: Architectural Record; May 2008;
- Lánchíd 19 Design Hotel - in: Architizer.com;
nyomtatott:
- Artus Stella: Fények háza - in: Magyar Építőművészet 2007/3, 18.-21. o.
- Szabó Levente: Kísérlet, mint architektúra. Néhány szempont a Lánchíd 19 Design Hotel kapcsán, avagy megy-é előbbre építészetünk? - in: Alaprajz 2007/4, 20.-23. o.
- Lánchíd 19 Design Hotel – in: Architecture V4 1990-2008, p. 145; Kant, 2009;
Díj:
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Duna-Resort Ingatlanfejlesztő és Hasznosító kft.
- Alapterület: 3200 m²
- Lánchíd 19 Design Hotel Blogja
- Lánchíd 19 Hotel aktív homlokzat - a Szövetség 39 honlapján
- az épület a tervező honlapján (Radius B+S)