A telken álló régi malom-épület romjait és a hozzá tartozó földterületet 1992-ben a "Tovább Élni Egyesület" vásárolta meg, hogy sérült gyermekek részére otthont teremthessen. Karácsony Tamás mosolyogva emlékezett vissza a kezdetekre. Pest felől a főútról érkezve először az otthon karakteres téglakerítése tűnik fel. Fontos ez a kerítés, hisz ez volt az első elem, mely gondosan elkészült, minden egyéb csak ezután következhetett.
- tervezők: Karácsony Tamás, Janesch Péter
- tervezés/építés éve: 1993/1993-2000
- fotó: © Lugosi Lugo László, Wanger Zsolt
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A Gyermekotthon tervezése és kivitelezése 1993-ban kezdődött. A 2 hektáros területen jelenleg négy épület található: a gondnoki ház, két lakóépület, illetve a régi malom épülete, mely ma műhelyként és irodaként funkcionál. A szűkös források miatt az építkezés sokáig folyt, az utómunkálatok gyakorlatilag még ma is tartanak. Fontos megemlíteni, hogy a Janesch-Karácsony építészpáros nem csak szakértelmét, de szívét is beleadta a munkába, végig szoros együttműködésben az alapítvánnyal. További költségkímélő megoldások leginkább a kicsi, de annál szebb részletekben lelhetőek fel. A régi, elbontott épületekből kikerült faanyagot az új épület beton felületeinek zsaluzatához használták fel, mely végül olyan gyönyörű textúrát adott a látszó betonnak, hogy vakolásra szükség sem volt. A tető lefedésére Eternit hullámpala került, mely szintén újrahasznosított építőelemként került be. A racionális alaprajzi szervezés lehetővé tette egy gazdaságosabb gépészeti rendszer megtervezését, illetve az egyébként nagyon drága, hatalmas, borovi fenyőből készült ablakokat is sikerült üveg áron beszerezni.
A felhasznált anyagok (fa, beton, tégla) barátságos környezetet teremtenek az ott élőknek. A hatalmas üvegfelületek pedig lehetővé teszik, hogy a korlátozott gyermekek is, akik sokszor a négy fal közé kényszerülnek, élvezhessék a napfényt.
Az otthon önellátó, eredetileg állattartással és biogazdálkodással is foglalkoztak. Ennek nem csak a fenntartásban, de nevelési, pedagógiai területen is nagy jelentősége van. Az otthon mellett található gazdasági épületek is gondos tervezés eredményei, ezek némelyike azonban ma nem a legjobb állapotában áll. Elsősorban a gazdasági épületek helyrehozása céljából indult néhány évvel ezelőtt az a kezdeményezés, melynek eredményeképpen ma már minden évben 1-2 hétre építészhallgatók lepik el az otthon területét, és segítenek a kivitelezési hiányok, gondok javításában. Így készült el például két évvel ezelőtt a kisgyermekeknek helyet adó épület tetőcseréje, mely folyton beázott.
Az anyagot gyűjtötte: Halász Kitti
Publikációk:
internetes:
- Bojár Iván András: Házszerű házak Perbálon, in: Népszabadság 1999. október 27.
- Jovánovics György: Perbál és perzsavásár (Kísérletek és tévelygések), in: Beszélő 2001/6.
nyomtatott:
- Németh Gábor: Elengedett kézzel, in: Octogon 1999/5, 84. old.
- Dr. Bartholy Judit: Helyreigazítás és kiegészítés az „Elengedett kézzel” című cikkel kapcsolatban, in: Octogon, 1999/6, olvasói levelek.
- Új Magyar Építőművészet, 1998/2;
- Csontos Györgyi: Rendhagyó építési napló Perbálról, in: Építő Mester 2001/3.
- Rehabilitációs otthon gyermekek és fiatalok számára – Magyarország, in: Vidéki építészeti kalauz; 6BT, Budapest, 2002; 100. old.
- Janáky István: Az építészeti szépség rejtekei Magyarországon – Terc, 2004; 122-123. oldal.
- András Ferkai: Home and rehabilitation centre for disabled children and youth in Perbál, Hungary (Architects: Péter Janesch and Tamás Karácsony) - in: Domus No. 823. February 2000
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Tovább Élni Egyesület, dr. Bartholy Judit
- Alapterület: 1330 m2 (1140 m2 lakóterület, 80 m2 textilműhely, 110 m2 gazdasági épület)
- az épület a tervező (Janesch Péter) honlapján;