A Turányi Gábor és Földes László által Visegrádra tervezett Erdei iskola a 90-es évek magyarországi regionalista építészetének egyik kiemelkedő példája.
- tervezők: Turányi Gábor, Földes László - T2a Építész Iroda Kft.
belsőépítészet: Göde András - tervezés/Építés éve: 1994-1995/1996
- fotó: Hajdú József, Polgár Attila
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
A ház a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található Apátkúti patak völgyében található. Erre a különleges természeti adottságokkal rendelkező helyszínre építeni nagy felelősséggel jár.
Turányiék épülete anyaghasználatával, tömegformálásával tiszteletben tartva környezetét, érzékenyen simul a tájba, ám formailag és funkcionálisan is teljes mértékben kihasználja annak adottságait. A Frank Lloyd Wright építészetére jellemző horizontális tagolásnak egy olyan helyi adaptációjáról beszélünk, mely a helyi építési szokásokhoz és klimatikus viszonyokhoz megkérdőjelezhetetlenül kötődik. Az épület anyaghasználata rusztikus, de nem romantikus. Archaikus asszociációkat kelt, de nem idéz meg valós történeti formákat. A ház telepítésében, természethez kötődő szemléletében a kortárs finn építészet tanulságai is felfedezhetők. Mindezen tanulságok találkoznak a helyi környezet építészeti kultúrájának tradicionális formavilágával.
Az épület a tájból nő ki, lépcsőzésével annak részévé válik.
Érdekes, Turányi más épületeinél is megjelenő téri szituáció alakul ki a hegy felőli oldalon, ahol a támfal és és az épület között megjelenő szűk tér biztosít bevilágítást és kapcsolatot a földszinti terek és a környezet között. Az épület főbejáratát és centrumát a patakon átívelő híd jelöli meg egyértelműen, mintha egy körző száraként rajzolná meg a ház enyhén íves tömegét. A patak felől nézve az épületet a horizontális, az épület tömegén túlnyújtott tetőfelületek foglalják egységbe. Ezen túlnyújtott tetőfelületek egyben kapcsolatot is teremtenek a ház és környezete között.
A homlokzatokon megjelenő rusztikus kőburkolat következetes használata szintén ellensúlyozza az épület tagolt tömegformálását. A visegrádi Erdei Iskola esetében ház és környezete, a részletek és egység, a múlt és jelen, a helyi és globális közötti finom egyensúlyt figyelhetjük meg.
1997-ben Pro Architectura Díjjal jutalmazták.
Az épület 2012-ben bezárt (ld: Kicsengetés, építészfórum, 2016. március 10.)
2017: Imét megnyílt "DOM Apátkúti Erdei Általános Iskola" néven. forrás: Földes Arhitects (facebook), 2017 január;
Az anyagot gyűjtötte: Lőcsei Gergely
Publikációk:
internetes:
- Kovács Dániel, Ongrádi Melinda: Magyarország legszebb iskolái - in: hg.hu 2009. szeptember 7.
- Molnár Szilvia: Kicsengetés - in: építészfórum, 2016. március 10.;
nyomtatott:
- Masznyik Csaba: A hegy szelleme. Erdei iskola, Visegrád - in: Magyar Építőművészet 1996/3 26-31.o.
- Nagy Bálint: Patakparti Iskola. Turányi Gábor és Földes László visegrádi épületéről - in: Beszélő folyóirat 2000/5
- Szegő György, Haba Péter: 111 év – 111 híres ház, Dunakanyar Erdei Iskola, Visegrád 220-221.o. - kiadó: B+V Lap- és Könyvkiadó kft, 2003.
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Pilisi Parkerdő Rt.
- Az épület linkje a tervező honlapján