A Lágymányosi öböl környékét az 1838-as nagy árvíz után kezdték el átalakítani. Először a Gellért-hegytől délre építettek töltéspartot, ezzel kihasítva a Lágymányosi tó öblét a tölcsérszerűen kiszélesedő Dunából. 1870-ben készült el az úgynevezett Kopaszi párhuzammű, majd az északi vonal mentén elkezdődtek a feltöltések, és fokozatosan kialakult a mai állapot.
- Vezető tervező: Turányi Gábor - T2a Építész Műterem Kft. építész tervezők: Mórocz Tamás, Turányi Bence; munkatársak: Benson Marcell, Földes László, Gönczi Orsolya, Zsember István
- tervezés/építés éve: 2006/2007
- fotó: © Batár Zsolt
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
2004-ben Kopaszi gát térségének tulajdonosa nagyszabású ingatlanfejlesztésbe kezdett a területen. 2006-ban a XI. kerületi Önkormányzattal közösen írt ki országos, nyílt építészeti ötletpályázatot. Ez után nyerte el a megbízást a T2a építész iroda Turányi Gábor vezetésével. A kiemelt megvételt nyert Váncza László és Szécsi Zoltán a vízirendőrség épületét tervezhette meg. A beruházás jellegéből és léptékéből adódóan fontos szerepet kapott a tervezésben terület rendezéséért felelős Garten Stúdió Kft. is.
A beépítés első ütemében így 15 új épület valósult meg a Kopaszi gát majd' egy kilométer hosszú keskeny félszigetén. A területre érkezve elsőként a vízirendőrség és vízibusz-megálló épületét látjuk meg, majd tovább haladva nyílegyes sétányt látunk, melynek öböl felőli oldalán 14 - a T2a építész iroda által tervezett - vendéglátó- és szórakoztatóhely pavilonjai kapnak helyet. Mivel az egyes épületeknek nem voltak konkrét megrendelői, nagyon szabadon lehetett kezelni a feladatot. Közvetlen előképként tekinthetjük a 60-as évek balatoni nyaralóépítészetét. A koncepció lényege egy szerkezeti váz (acél) felöltöztetésének variálása (fa burkolat). Ezt a játékosságot erősíti a 3 kisebb léptékű épület erőteljes színe. Ezek színezett műanyag/műgyanta elemekből épülnek fel.
"Azt találtuk ki, hogy egy csontvázat (szerelt acélszerkezetet) különböző ruhákkal öltöztetünk föl. Zakót, kardigánt, öltönyt, anorákot, bikinit és színes inget adunk a meztelen csontvázra. (…) Az építészeti konvenciókat fölrúgva, hasonló funkciókat különböző homlokzatokkal láttunk el, tizennégy épületet terveztünk egyhuzamban. Szokatlan metódus szerint, nagy szabadságfokkal dolgoztunk, és játszottunk." (Turányi Gábor)
Annak ellenére, hogy az új park nehezen megközelíthető tömegközlekedéssel, az emberek kezdik benépesíteni, láthatóan mindenki szívesen időzik itt.
Az anyagot gyűjtötte: Klenk Blanka
Publikációk:
internetes:
- Kopaszi gát "Fedett vízi élménypark" versenypályázat eredménye - in: Építészfórum, 2004. szeptember 27.
- Turányi Gábor: Kopaszi gát 2006 („A szépség kemény héja” című előadásának kivonata) - in: Építészfórum, 2007. június 26.
- Gábor Turányi: Waterfront Kopaszi Dam / T2.a Architects - in: ArchDaily, 2012.október 12. (ugyanez az architecturuul.com és a nextroom.at. oldalon.)
- LAN: 5.2 Million Euro Waterfront Regeneration Transforms Urban Decay into Beautiful Park at Kopaszi Dam in Budapest - in: landarchs.com, Dec 25, 2014;
- Garten Stúdió: Park a gáton - in: építészfórum, 2009. október 8.;
nyomtatott:
- Kissfazekas Kornélia: Újraértelmezve. Kopaszi gát / Vízparti park, városi használatra - in: Régi-új Magyar Építőművészet 2007/3, 7.-12. o.
- Entz Sarolta: Egységben a változatosság. Rekonstrukció a Kopaszi gáton - in: Atrium 2007/4, 60.-66. o.
- Bojár Iván András, Szász Katalin: Gátmetszet. A Kopaszi gát újjászületése - in: Octogon 2007/2 melléklet
- Csontos Györgyi: Legények a gáton. Új szórakoztatónegyed és közpark a megújult Kopaszi gáton - in: Alaprajz 2007/5, 22.-22.-25. o.
- Bechtold Ágnes: A letűnt világ helyén – in: új-régi Magyar Építőművészet, 2009/5. - az online verzió a MÉonline.hu oldalon!
Díj:
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Öböl XI. Kft.
- Alapterület: 30885 m2 (beruházás része)
- Az épület a tervező honlapján;