Szegeden a létesítmény átadása előtt nem volt központi egyetemi könyvtár, csak kisebb kari könyvtárak, amelyek nem feleltek meg a nemrégiben egyesített egyetem követelményeinek. Kevés nagy létszámú hallgatóságot befogadó előadóval, konferenciateremmel rendelkezett a város.
- vezető tervező: Mikó László, Szántó Tibor - Szántó & Mikó
építész munkatársak: Fazakas Bálint, Kürtösi Péter, Nagy Sándor, Robotka Tamás, Bréda Szilveszter, Svejkovszky Anita - a tervezés/építés éve: 2000-2004/2004
- fotó: © Szentiváni János
Az Ady térre, egy XIX. század végén romantikus stílusban épült egyetemi épület szomszédságába álmodták a megrendelők a kor igényeit kielégítő épületet. A tervezők célja az volt, hogy összetartozó tömböt alkossanak, melyet meg is valósítottak. A tömör térbeli elrendezésű modern létesítmény méltó az egyetem rangjához.
A több különböző funkció térbeli szétválasztása eredményezte, hogy a három egységből áll. Egyrészt a csendet és megfelelő megvilágítást igénylő szabadpolcos olvasó termekből, melyek transzparens üveghomlokzatukkal a meglévő egyetemi épület és a kedvező tájolású tér felé fordulnak. Másrészt a konferencia-központból, irodákból, a könyvtár raktár tereiből, gépészeti terekből álló rész, amely zárt tégla homlokzattal a kisebb léptékű, kétszintes Zászló utcai házak felé néz. A közel hétszáz fős előadóterem homlokzata a fő tömegből egy alacsonyabb tömegként ugrik ki, amely az illeszkedésen kívül az esetleges bővítés lehetőségét biztosítja. A két szélső egységet négy üveghíd köti össze, átnyúlva az üvegtetejű udvar felett. A belógatott textíliák könnyedséget visznek az átlátható belső térbe. A kő, a fa, a kerámia, a padlószőnyeg, a festett gipszkarton megjelenik a belső térben és kellemes hangulatúvá, nyugalmassá teszi. A fém, az üveg és a tégla kívül és belül is megjelenik, összhangot teremtve a külső és belső megjelenés között. ,,A két és többszintes tereket összenyitó és a több térrétegen áthúzódó átláthatóságot biztosító szabadság mámorító érzése áthatja az egész házat.” (Skardelli György: Könyvtár, Alaprajz, 2005. 1.)
Az épület nemcsak könyvtár, tanulmányi és információs központ, konferencia-központ, hanem a közösségi élet egyik színtere is.
A hazai gyakorlatban kiemelkedő színvonalú tervezői és kivitelezői munkáról árulkodik a központ.
összeállította: Bereczki Katalin
Publikációk:
internetes:
- Varga Mihály: Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és Információs Központ - in: Építészfórum 2004. december 10
- Molnár Ágnes: Új könyvtárak a magyar vidéknek - in: hg.hu, 2010. február 24
nyomtatott:
- Skardelli György: Könyvtár - Tanulmányi és Információs Központ - in: Alaprajz 2005/1, 34-35. o.
- Mónus János: A demonstráció, a csatazaj és a jós - Gondolatok a Szegedi Tanulmányi és Információs Központ kapcsán - in: Alaprajz 2005/1, 36-37. o.
- Szász László: Egyetemi Könyvtár és Konferencia Központ - Csuda(jó) ház Szegeden - in.: Magyar Építőművészet 2005/1, 9-14. o.
- Németh Gábor: A tudás átláthatósága - A Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és Információs Központja - in: Átrium 2005/2, 64-68. o.
Adatok:
- megbízó: Szegedi Tudományegyetem
- alapterület: 10000 m2
- az épület a tervezők honlapján