A kortárs magyar borászat-építészet villányi példája Sugár Péter építész Tokajban fekvő tolcsvai munkájának testvérépülete. A borkészítés összetett funkcionalitása egy elemi erejű, típusteremtő építészeti formanyelvvel egyesül, ahol az épület a természeti környezetben leli meg igazi helyét. Ezt az ősi kapcsolatot mesélik el a rusztikus, nyers felületek, a határozott helyfoglalás, a nehéz és tömör falak, ahol a keskeny nyílások architektúrája egyértelműen felidézi a Villány hangulatától egyáltalán nem idegen mediterrán világot.
- vezető tervező: Sugár Péter DLA - RADIUS B+S Kft.
- építész munkatársak: Buzder Lantos Zsófia, Horváth Gergely, Farkas Zsófia Eszter
- a tervezés/építés éve: 2006/2007
- fotó: © Zsitva Tibor
Az elmúlt két évtizedben honosodott meg igazán a borkultúra kifejezés hazánkban és ez az egyre nemesebb tudomány a borkészítés helyét is mindinkább felértékelte. Az építészeti minőség a bor minőségének metaforája lett. A tájban való helykeresés, a helyi, hagyományos eszköztár és a falakon belüli modern technológiai berendezkedés kettőssége jellemzi ma a borászatépítészetet.
A Sauska és Társa cég borászata Villánytól dél-nyugatra, a nagyharsányi műút melletti mezőgazdasági terület közepén, a Szársomlyó-hegy lábánál található. A létesítmény birtokközpontként működik.
Három karakteresen különálló épület határozza meg a beépítést: a tartályos erjesztő, a palackozó és a logisztikai raktár. A három épület egy közös udvart határoz meg: ez a központi fogadótér, ahová a szőlőt behozzák és ahonnan a készárut elszállítják.
Az épületegyüttes keskeny, hosszú tömege a telek alakjának következménye. Az összefogott, ugyanakkor tagolt tömegalakítás a szabadon álló épület szituációját fejezi ki. A külső téralakítás fontos elemei az épületegységeket összekapcsoló manipulációs terek, melyek a homlokzatra merőleges és párhuzamos faszerkezetű tetőikkel változatos tereket hoznak létre.
A belső terek kialakítása hasonul a borkészítés mai high-tech világához látszóbeton felületeivel, karcsú, vasbeton pilléreivel, látszó szaruzatos tetőszerkezeteivel, ugyanakkor a hagyományos pincéket is megidézi dongaboltozataival. Ezeknek a földfeltöltés teherviselésében és a kedvező hőmérséklet viszonyok kialakításában van jelentős szerepük. Ezt szolgálja a zöldtetők alkalmazása is. Az erjesztő és tárolóterek mind csarnokszerűek, a fahordós pince az épület legnagyobb összefüggő tere, mely egy 5,25 x 4,0 m-es raszter rendszerre épül.
Anyaghasználatát tekintve a burkolt felületek alkalmazása elsődleges, mely többségében terméskő. Ezt fugázás nélkül, szabálytalanul helyezik fel a homlokzatra, amely téglával egészül ki. A tetőfedés anyaga előpatinázott Rheinzink lemez, amely a kőburkolattal szépen harmonizál. A természeti környezettel való egységet erősíti a zöldtetők jelenléte.
összeállította: Turuczkai Barbara
Publikációk:
internetes:
- Sugár Péter DLA: A Sauska és Társa cég borászata, Villány - in: epiteszforum.hu, 2008. február 4.
- Bencze Zoltán: Borban a befektetés - in: atrium.hu, 2008. április 1.
- Sugár Péter DLA: A Sauska Borászat bővítése - in: epiteszforum.hu, 2013. november 15.
- Berényi Marianna: Komplex harmónia - in: meonline.hu, 2014.
- Villány-Sauska és Társa Borászat - in: eloepiteszet.hu
- Saját honlap:Sauska és Társa Borászat - in: radiusbs.hu
nyomtatott:
- Getto Katalin: Új bor, A Sauska és Társa Kft borászata, Villány - in: Magyar Építőművészet 2008/1, 4-9. oldal
- Berényi Marianna: Komplex harmónia - in: MÉ 2014/1, 16-19. o., 2014.
Adatok:
- bruttó szintterület: 4280 m2
- nettó szintterület: 4246,5 m2 (fedett-nyitott terekkel együtt) 3894 m2 (fedett-nyitott terek nélkül)
- beépített alapterület: 1902,3 m2
- megbízó: Sauska és Társa Kft.
- az épület a tervezők honlapján