A Ferenciek tere Budapest belvárosának meghatározó eleme. Itt magasodnak Habsburg Klotild Főhercegnő megrendelésére épült iker bérpaloták, amelyek 1902-ben Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján készültek el. A paloták a Szabad sajtó útra szimmetrikus telekkel, alaprajzzal, homlokzattal rendelkeznek, ennek köszönhetően az Erzsébet-hídhoz közeledve elegáns kapuként viselkednek.
- vezető tervező: Komjáthy Attila - Mérték Építészeti Stúdió
tervező: B.Terbe Erzsébet, Márton Eszter
tervezőtársak: Czetl Orsolya, P. Csutorka Júlia, Rádai Mária, Gulyás Róbert, Heltai Xavér - tervezés/építés éve: 2003-2011/2006-2012
- fotó: © Lejkó László, © Zsitva Tibor, © Bujnovszky Tamás;
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
Az adott korhoz képest rendkívül újszerű szerkezeteket használtak: az alsóbb szintek műkő burkolatú acélpillér tartószerkezettel rendelkeznek; a házba elsők között építettek be liftet (Otis), Róth Miksa műhelyében készült ablakokat használták a kivitelezés során. A magas minőségű neobarokk építmények 1977 óta műemléki védettséget élveznek.
A Klotild Paloták északi „nővére” a Magyar Posta Zrt.-től olasz kézbe került 2002-ben (a déli önkormányzati tulajdon lett). A fejlesztői szemlélet alapján felismerték a kedvező lehetőségeket az épületben, majd meg is kezdődhetett az extra minőségű, igényes felújítás. A rehabilitációs folyamat lebonyolításával a Mérték Építészeti Stúdió-t bízták meg. A megrendelői szándéknak és a műemlékvédelmi követelményeknek köszönhetően a Palota visszakapta eredeti küllemét, szerkezeti rendszerét. Az alsó szinteken kiszolgáló helyiségek és különböző szolgáltatások kaptak helyet (üzletek, étterem, tárgyalók), a felső emeleteken 102 darab szállodai szoba van. A tetőteraszról és a saroktornyokból megcsodálható a lenyűgöző budai panoráma.
A kortárs kiegészítések kontrasztot biztosítanak a régi és új elemek között. Az átriumos tér felületein semleges világos kőburkolatot használtak. A körfolyosó nyílásai megőrizték az eredeti ritmusukat, de letisztult formában köszönnek vissza. A korhű ornamentális részleteket érzékenyen közelítették meg a tervezők, fehér színnel homogenizálták a neobarokk, helyenként szecessziós elemeket, így egységes felületet kaptak.
A Buddha - Bar Hotel brand-je nagymértékben befolyásolta a belsőépítészeti megjelenést, az ötcsillagos hotel jellemző színei a vörös, fekete és arany. Hangulatát tekintve erőteljes keleti hatást imitál, ami nem mindig hiteles.
A hosszadalmas rehabilitáció méltó színvonalon zajlott, melynek eredménye 2012 júniusától megtekinthető.
Az anyagot gyűjtötte: Nagy Bianka
Publikációk:
internetes:
- BDZSH: Klotild és Klotild - felemás ikerpár, in: Budapest Városképpen 2009.05.20.
- Papp Géza: Látogatóban Klotildéknál, in: hg.hu 2010.03.30.
- Csanády Pál: Kedden nyílt a Klotild-palotában az új luxushotel – vagy mégsem? in :Tervlap.hu 2012.06.07.
- Vámos Dominika: Buddhapest, te csodás!, in: új Magyar Építőművészet 2012. július 26.
- Erő Zoltán: Buddha-Bar Hotel a Klotild-palotában, in: építészfórum 2012. augusztus 6.
- Garai Péter: Eklektikus rétegek – befejezés előtt a Klotild-palota, in: Budapest Urbex 2012. 10.11.
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Klotild Ingatlanhasznosító Kft.
- Alapterület: 13.612 m2
- Az épület linkje a tervező honlapján