A helyszín Budapest déli-nyugati kapuja a BAH-csomópont közelében, az Alkotás utca mentén. Az épület hármas tagolású tömbje a BAH-csomópont felé összesűrűsödik, három függőleges üvegpengében koncentrálódik. Ez az erőt sugárzó 30 méter magas - éjszaka kivilágított - "vonalkód" a nagyváros jelképe, a szimbolikus városkapu.
- vezető tervezők: Hőnich Richárd és Keller Ferenc, Cságoly Ferenc - Építész Stúdió Kft.
munkatársak: Szabó László, Szendrei Zsolt, Tündik Ferenc - Omega Design Bt.
Fialovszky Tamás, Ivanics Éva, Sajtos Gábor, Csikós Bálint - Építész Stúdió Kft.
- tervezés/építés éve: 1999-2002/2002
- fotó: © Polgár Attila
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
A tervezők Sportkórház zöldben úszó telepszerű beépítését folytatva és kicsit sűrítve, hármas tagolású épületet helyeztek el. Az Alkotás utcával párhuzamos három hosszanti szárnyat középen - viszonylag rejtetten - keresztszárny kapcsolja össze.
Az épület a felszín felett földszint plusz ötszintes, a Csörsz utca felé hat-, majd a csúcsnál hétszintessé emelkedik. Az épületegyüttes az RRT lehetőségeit figyelembe véve és korlátait betartva lépcsőzik fel dél felé, 21 m-ről indulva úgy, hogy a Csörsz utcai végen éri el a 30 m-es maximális beépítést.
Az épületegyüttes homlokzatait a vízszintes tagolás jellemzi, fémlemezzel burkolt sávok váltják az ablaksávokat. A sávok magassága a tájolás függvényében változik, a nyugati homlokzatokon vékonyabbak, a keleti homlokzatokon magasabbak. Az épület horizontalitását erősítik a homlokzat részletmegoldásai is. A sötétszürke, fémszínű metálszemcsés festékkel porszórt alumínium lemezből készülő burkolati sávokon belül felületi struktúraváltás emeli ki a födémek sávját.
A nyílászárók vízszintes bordái a fémlemezburkolattal megegyező, metálszemcsés porszórt felületkezelést kapnak, a függőleges ablakosztó bordák viszont fekete színükkel beleolvadnak az üvegsávokba. A Csörsz utcai spiccekhez közeledve egyre légiesebbé válik a homlokzat, a fémlemez sávokat üvegsávok váltják, melyek hátoldala a fémlemezzel megegyező színű felületkezelést kap, mögötte rejtve a tűzgát miatt szükséges vasbeton mellvéd. A spiccek könnyed, átlátszó üveg-acél szerkezete egy-egy harminc méter magas élben végződik. Éjszaka a sötétbe olvadó épületből szinte csak a három világító függőleges csík jelenik meg.
A hármas liftblokkok szélső liftje olyan értelemben vett látványlift, hogy a kabin hátsó oldala és a liftakna hátsó fala teljes magasságban üvegezve készül. Így a szárnyak között a "kanyonban" emelkedve különleges vizuális élményben van része az utazónak (a tervezők műleírása alapján).
Az anyagot gyűjtötte: Vanyur Kristóf
Publikációk:
internetes:
- Hőnich Richard, Keller Ferenc: Alkotás Point irodaház – in: Építészfórum, 2002, augusztus 23.
- Vargha Mihály : Mért pont az Alkotás? - Alkotás Point Irodaház - in: Építészfórum 2002.08.23.
- Közel 1 milliárd forintból modernebb és zöldebb lett az építészeti nívódíjas irodakomplexum - in: Építészfórum, 2013. június 27.
nyomtatott:
- Hőnich Richard, Keller Ferenc, Dr. Becker Gábor : Alkotás Point irodaház - in: Magyar Építőipar 2003/3-4.sz. (87-91.old.)
- Turányi Gábor : Ködszurkáló - in: Alaprajz 2002/6.sz. (30-35.old.)
- Ekler Dezső: Az Alkotás Pont - in: Alaprajz 2002/6.sz. (30-35.old.)
- Tomay Tamás: Hová? - in: Alaprajz 2002/6.sz. (30-35.old.)
- Virág Csaba: Alkotás Point Irodaház=API (ezek az elnevezések…) - in: Alaprajz 2002/6.sz. (30-35.old.)
- Reimholz Péter: Mit lehet? - in: Alaprajz 2002/6.sz. (30-35.old.)
- Eleőd Ákos: Jégmadarak szárnyai - Alkotás Point - in: Új Magyar Építőművészet 2002/4.sz. (27-29.old.)
- Hőnich Richárd, Keller Ferenc: Alkotás Pont irodaház - in: Műszaki Tervezés 2001/3.sz. (30-37.old.)
Adatok:
- Megrendelő/építtető: AIG Lincoln Kft.
- Alapterület: 36.000 m2
- Az épület linkje a tervező honlapján
Díjak:
- 2002 Az év ingatlan projektje
- 2003 Budapest Építészeti Nívódíja
- 2003 Építőipari Nívódíj