A 2007-ben lezajlott tervpályázatot megnyerő Zsuffa és Kalmár Építész Műterem munkája a zsűri szerint „állítja, hogy az új épület nem igényel új építészeti karaktert, de eleget kell tegyen a kiírásban megfogalmazott reprezentációs elvárásoknak. Összhangja, együttélése az ANS II épületével kiegyensúlyozott, az eltérő eszközrendszer ellenére, illetve annak köszönhetően az összkép természetes, az új épület érzékenyen ellenpontozva zárja a megkezdett történetet. A szimbiózis mintaszerű, a "korkülönbség" leheletfinoman érezhető - ez a legfőbb erénye.”
- építész tervezők: Kalmár László, Zsuffa Zsolt - Zsuffa és Kalmár Építész Műterem vezető építész munkatárs: Nagy Gábor munkatársak: Papp Glória, Rehus Szilvia (pályázat), Fazekas Katalin, Lázár Zsófia, Kanyó Mihály (engedélyezési és tender tervek), Nagy Gábor, Rose Balázs, Kund Iván Patrik (kiviteli terv) belsőépítészet: Szokolyai Gábor, Kovács Dénes
- tervezés/építés éve: 2008-2010/2011-2012
- fotó: © Bujnovszky Tamás
Az új épület a 2005-ös Nagy Tamás-féle II. ütem finom átiratának is tekinthető: átveszi az alapméreteket, a ritmust, a belső szervezés fő gesztusait, de természetesen alakítja azt tovább a maga igényei szerint. Az átirat-jelleg legegyértelműbben az itt is védjeggyé váló kerámiaburkolaton érezhető: egyszerre utalás a korábbi épület téglaburkolatára, az üveg árnyékolók felület-jellegére és transzparenciájára, de hangsúlyos identitásképző elem is: a technológia, az innováció, az épületben zajló munka fegyelmezett, dinamikus világának kiváló reprezentálója. A megoldás igazi kuriózum: németországi gyártó a tervezőkkel együttműködve dolgozta ki az alkalmazott technológia részleteit, amelynek eredményeként a rejtett rögzítések az eddigi leghosszabb, 180 cm-es ilyen kerámiaelemeket hordják.
A pályázati terv óta az új épület főbejárati megnyitása okafogyottá vált: a megbízók döntése alapján a megérkezés a korábbi épületen keresztül, ellenőrzötten történik. Zsuffa Zsolték a kész helyzetre reagálva egy hatalmas színezett betonfelülettel ugyan a zárás felé tesznek egy lépést, de annak megnyithatóságával lehetőséget hagynak a jövőbeni alternatív használatra.
„Építészetet itt így lehet magas fokon művelni.” – zárul a pályázati zsűri értékelése.
Az anyagot gyűjtötte: Rónai Titusz
Publikációk:
internetes:
- Tartalék ATS központ (ANS-III épület) - Légiforgalmi irányító központ tervpályázat eredménye, in: Építészfórum, 2008. január 10.
- Légiforgalmi irányító központ tervpályázat - az I. díjas pályamű, Zsuffa - Kalmár, in: Építészfórum, 2008. január 10.
- A HungaroControl Zrt. új Légiforgalmi Irányító Központja, in: Építészfórum, 2013.03.22.
- Szabó Levente: Center of Air Navigation Services / ZSK Architects, in: ArchDaily, 2013.03.29. (A Metszetben megjelent cikk angol nyelvű változata - ugyanez a szöveg az Archellón, 2015 május.)
nyomtatott:
- Zsuffa és Kalmár Építész Műterem: Légiforgalmi irányító központ, ANS III épület tervpályázat - in: Magyar Építőművészet, 2008. /1., p. 42-43.
- Vámos Dominika: Egy, kettő, három - HungaroControl légiforgalom-irányító központ - in: régi-új Magyar Építőművészet, 2013/3 - a rövidített online változat itt!
- Szabó Levente: Az építészet, mint stilisztikai probléma - in: Metszet, 2013/3;
díjak: