„… a Borterasz szellemisége azt sugallja mindannyiunk számára: a dűlő a természeté maradt, az ember csak vendég.”
- vezető tervező: Gereben Péter, Marián Balázs - Gereben Marián Építészek Kft.
építész munkatársak: Álmos Gergely, Mezey Tamás - a tervezés/építés éve: 2012/2014
- fotó: © Frikker Zsolt, © Lukács Dávid, © Marián Balázs
2014-ben épült meg Eger mellett, a Nagy Eged-hegy dűlőin a Csutorás Pincészethez tartozó borterasz. A megbízók, Csernus Imre, Csutorás Ferenc, Mészáros Péter - Almagyar Érseki Szőlőbirtok Kft. – 2007-ben vásárolták meg a már jó ideje műveletlenül álló területet Almagyaron, majd 2012-re készült el a terv Gereben Péter és Marián Balázs építészekkel együttműködve.
A hosszú tervezési folyamat során sok variáció, kisebb-nagyobb léptékű, elvadultabb-visszafogottabb ötletek közül végül egy ideiglenes, nem téliesített létesítményre esett a választás. A látogatókat nem csak a festői táj, hanem a korábbi érseki birtokról megmentett szőlőfajta sorai közt helyet foglaló terasz élménye is lenyűgözheti. A különleges és visszanemesített érseki szőlőfajta mellett számos más típus is megtalálható a birtokon. A hajtogatott lemez alatt elhelyezkedő fedett-nyitott fogyasztótér közvetlen kapcsolatot biztosít a környezetével.
A teraszon kívül az együttes kunyhókkal, kilátóval és hűsölő medenceterasszal egészül ki. Az épületek pozíciója hosszas egyeztetés alapján lett véglegesítve. A birtokon található szőlő ugyanis ténylegesen a helyszínen kerül feldolgozásra, így fontos technikai szempontokat kellett szem előtt tartani, mint például elegendő hely biztosítása a traktoroknak, valamint ne legyenek leárnyékolva a szőlősorok.
A építészek igyekeztek az alacsony költségvetéshez és a környék anyaghasználatához igazodni a tervezés során, így esett a választás a vastag falak esetén a földbeton használatára. A tufa karakteres elem Egerben, a pincék vájása során melléktermékként nagy mennyiségű tufapor keletkezik, így kézenfekvő és gazdaságos megoldásnak tekintették ezen anyag újrafelhasználását, melyből csömöszölt földfal készíthető. A tervezők a kivitelezővel együtt kísérletezve 5-6 mintafalat készítettek, mielőtt megtalálták a megfelelőt az archaikus és egyben modern hatás eléréséhez.
A falakon kívül több szerkezet is újrafelhasznált anyagból készült, ami jelentősen hozzájárult a gazdaságos kivitelezéshez. Ilyenek például a rézcsövekből hajlított csapok, a lámpák, valamint a teraszhoz kapcsolódó kézmosó.
Ezen tényezők együttes hatására valósulhatott meg, hogy a rusztikus hangulatú épületek szerves egységet alkotnak a tájjal.
összeállította: Kalmár Dorina
Publikációk:
internetes:
- Szabó Levente: A formától az anyagig és vissza - Almagyar Érseki Szőlőbirtok – Borterasz és Venyige Spa, Eger - in: meonline.hu, 2014/8.
- Gereben Péter, Marián Balázs: Az ember csak vendég - Borterasz és Venyige Spa Eger mellett - in Építészfórum, 2014. augusztus 15. - a cikk angol változata itt!
- (The architects' descritipon:) Wine Terrace and Spa - in ArchDaily, 2014. augusztus 24.
- Earthy cabins hide amongst the vineyards at the Almagyar Wine Terrace in Hungary - in Dezeen, 2014. augusztus 14.
- Brigette Brown: Get Whisked Away to a Rammed Earth and Recycled Stone Winery in the Hungarian Hills - in Architizer, 2014. augusztus 19.
nyomtatott:
- Szabó Levente: A formától az anyagig és vissza - Almagyar Érseki Szőlőbirtok – Borterasz és Venyige Spa, Eger - in: régi-új Magyar Építőművészet, 2014/8.
- Martinkó József: A titok – Borterasz és Venyige Spa Eger-Almagyaron az Érseki Dűlőben - in Octogon 2014, 113. szám, 38-42. o.
díj:
- Piranesi díj, 2014 - pida.si/awards-2014 (ld. még: építészfórum)
Adatok:
- megbízó: Almagyar Érseki Kft.
- alapterület: 230 m2
- az épület a tervezők honlapján