Algyő község a Tisza partján, Szegedtől néhány kilométerre található. A nagyközség a tehetősebbek közé tartozik, a közigazgatási területén belül található egy nagyobb ipari park és egy MOL ipartelep. 2009-ben lehetőség nyílt, hogy az addigi három helyen lévő iskolát egy új iskolaépületben egyesítsék. A község tervpályázatot írt ki, melyet végül (egy másik helyszínre kiírt, sikertelen meghívásos pályázat után) a Pécsterv Stúdió kft. (Bokor Csilla, Köves András, Lukáts István, Rádóczy (f) László) nyert meg.
- tervezők: Bokor Csilla, Köves András, Lukáts István, Rádóczy (f) László - Pécsépterv Stúdió kft.
- tervezés/építés éve: 2009/2011
- fotók: © Bujnovszky Tamás
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A tervezési terület a község nyugati szélén fekszik. Három oldalról lakóövezet veszi körbe, míg a negyedik oldalt egy fürdő és egy sportcentrum van. A területhez közel húzódik a Szegedre vezető 47-es főút. A helyszín egy új központot határoz meg, mely a már meglévő közösségi épületek által meghatározott tengelyre fűződik föl.
A tervezési terület északi, ligetes része egy köztér, melyet az iskola és a község közösen tart fönt. A déli részre került a zárt iskolakomplexum, mely magába foglal sportpályákat, játszókertet, burkolt udvart és még egy a könyvtárhoz tartozó olvasóudvart is.
Az iskola fontosabb közösségi terei a két parkos terület közé kerültek, így azok a nyilvános terekkel jól kommunikálhatnak. Az iskolában található 16 tanterem két szinten, négyes osztásban került elhelyezésre. Egy - egy csoporthoz (4 osztály, korcsoportonként differenciálva) külön külső- és belső zsibongó tartozik. Az iskola ezeken kívül még szaktermekkel, valamint egy nemzetközi szintű sportcsarnokkal egészül ki. Az egész iskolakomplexum tagolt, a tantermi szárnyak és a tornaterem is szinte önálló épülettömegeket alkotnak. Az iskola ezzel a humánusabb léptékkel is próbál igazodni a környezetéhez.
"Az iskola országos szintű ökoiskola. A pedagógiai programon túl az épület üzemeltetési szempontból, anyaghasználatában és viselkedésében is igyekszik ennek az elvárásnak megfelelni. Az üzemeltetési költség csökkentése és a környezetvédelmi szempont érdekében a fűtés megújuló energiaforrással (termálhő) történik. Az épület telepítésénél, térkapcsolatok kialakításánál fontos szempont volt a környezettel (természet és közösség) való szoros kapcsolat, átláthatóság, nyitottság, közös használatú, összekapcsolható külső-belső tércsoportok, korcsoportonkénti saját udvar, tankert, gyümölcsfák és kis halastó. Anyaghasználatra a természetes anyagok, erős, karakteres színek a jellemzők." (Pécsépterv: Becsengetés - építészfórum.hu 2011.10.21.)
Az anyagot gyűjtötte: Györgyi Máté
Publikációk:
internetes:
- A pályázatok ismertetése, Építészfórum, 2009. 05. 07.
- Pécsépterv: Becsengetés – Fehér Ignác Általános Iskola, Algyő; in: Építészfórum.hu, 2011.10.21.
nyomtatott:
- Talmácsi István: Tisztességes ház, régi-új Magyar Építőművészet 2011/6, 17.-19. o. - a rövidített online változat: MEonline.hu;
- Pécsépterv Stúdió: Ökosuli - Fehér Ignác Általános Iskola, Algyő, Alaprajz 2012/2, 42-49. o. (majdnem azonos az Építészfórumos közléssel)
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Algyő Nagyközség Önkormányzata
- Alapterület: 6 100 m2
- az épület a tervező honlapján;