A Hofer Miklós, Hübner Tibor és Horváth Lajos (1969. KÖZTI) tervezte Roosevelt téri Irodaház eredetileg állami külkereskedelmi vállalatok székházának tervezett irodaház volt. 2001-ben a BHG Beruházó Bt. Meghívásos tervpályázatot írt ki az épület átalakítására. Az I. díjat a Mesteriskola terve, a II. díjat a Turányi és Simon Építész Iroda, a III. díjat pedig az Építész Stúdió kapta. A pályaműveknek egyszerre kellett újszerűnek és alkalmazkodónak lenniük a szimmetrikus elrendezésű tér és a teret szegélyező palota jellegű épületek között.
- vezető építészek: Turányi Gábor, Simon István - Turányi és Simon Építésziroda Kft
munkatársak: Stein Zoltán, Kara László, Pinczés Éva, Csíkvári Gergely, Fekete Ferenc - Turányi és Simon Építész Iroda Kft.; Almer Orsolya, Bődi Imre, Erdélyi Linda, Falvai Balázs, Herczeg László, Lakomcsik Márk, Szokolyai Gábor, Szőke Mariann - MCXVI Építészműterem Kft. - tervezés/építés éve: 2001/2006
- fotó: © Bujnovszky Tamás, © Polgár Attila
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
A Széchenyi tér (régen Roosevelt tér) a budapesti Duna-part karakterét jelentősen meghatározó terek egyike. Az épület a Gresham Four Seasons Hotel és a Belügyminisztérium épülete között helyezkedik el. A tervpályázatot követően - a felkért vezető tervező, Golda János irányításával - az MCXVI Kft. kezdte el, majd a Turányi és Simon Építész Iroda Kft. generáltervezésével a két iroda közösen végezte. Megrendelői igény volt a vasbeton tartószerkezet részleges megtartása, valamint az épület új arculatának kialakítása. Önmagában is nehézséget jelentett a neutrális bériroda funkció, mely semmiképpen sem rokona a környező intézményi palotáknak.
A 2006-ban megépült-megújult épület földszintjén üzletek, éttermek, kávézók találhatók, az első emeletétől felfelé pedig irodák. A nyolcadik emeleten önálló térbeli plasztikaként jelenik meg a tetőfelépítmény, melyből az irodák a Budai Várra néző panorámával rendelkeznek.
Az épülethomlokzati hármas osztásával a környező palotahomlokzatok világával keres kapcsolatot - ezt a tagolás a pályázati tervben még udvarok biztosították, a megvalósulás stádiumában azonban kis mélységű homlokzati plasztikává vált. A szomszédos épületekhez való kötődést a homlokzati felületek megmunkálásával igyekszik véghezvinni. A burok gazdag és részletezett elemkészlettel rendelkezik: fix és síkjában hátrahúzott ablakmezők, önmagában is tagolt osztású kőburkolat-flekkek, mályvaszínű üveglapok, vízszintes acél tagolóelemek és fémbetétek alkotják a felületi játékot egy németországi homlokzattervező konstruktőr közreműködésének is köszönhetően perfekt kivitelezéssel.
Az anyagot gyűjtötte: Csiernik Ibolya
Publikációk:
internetes:
- Wikipedia: Spenótház
- Lezárult az ötletpályázat a Roosevelt téri irodaház átépítésére, in: Építészfórum 2001.11.07.
- Az Alaprajz összeállítása: A Spenótház szubjektív tervezéstörténete - intejú Borsai Attilával - in: építészfórum, 2005., október 6.;
- Somlyódy Nóra: A Spenótház átépítése - a méreg zöldje, in: Építészfórum 2005. 12. 19.
- Rosevelt 7/8 - in: Archello (without date);
- további fotók: Bujnovszky Tamás, 2006
nyomtatott:
- Kissfazekas Kornélia: A rejtett lehetőségek háza - Régi Új Magyar Építőművészet 2006/5 28-30. o
- Szabó Levente: A kontextusaival terhelt ház. Régi-új épület a Roosevelt téren - Alaprajz 2006/6 22-26.o
- Szász Katalin, Szitnyai Tamás: Új palota – Irodaház a Roosevelt téren – in: Octogon, 2006/3;
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Bayerische Hausbau GmbH
- Alapterület: 25.000 m2
- Az épület linkje a tervező honlapján