Az Országház szomszédságában elhelyezkedő Kossuth tér az ország egyik legfontosabb terét jelenti közösségi, reprezentatív és turisztikai szempontból egyaránt. Felújításakor egy számottevő közösségi felület átgondolásáról beszélünk, mely koncepcióját, a beruházás méretét, a kivitelezés minőségét tekintve igen nagyvonalú.
- vezető tervező: Tima Zoltán - Tima Stúdió, Közti Zrt. tér- és tájépítész: Mohácsi Sándor - s73 építész tervező: Németh Tamás építész munkatárs: Molnár J. Tibor, Papp Dóra, Ráti Orsolya, Szabó Máté, Tölgyesi Kaplony tér- és díszkivilágítás: Lysis Zrt.
- a tervezés/építés éve: 2012-13/2013/14
- fotó: © Bujnovszky Tamás, © Stiller Ákos
A térrel szemben számos, egymással ütköző elvárás lép és lépett fel története során: közlekedési szempontok, reprezentáció, városi térhasználat, biztonság. Ezen igényeknek és a történeti, politikai eseményeknek megfelelően a Kossuth tér arca és használata folyamatosan formálódott.
Steindl Imre egységes, átfogó jellegű, reprezentatív térről alkotott elképzelései sosem valósultak meg. A 2007-ben kiírt tervpályázatig a tér differenciálódása, a különböző egységek szétesése volt jellemző. Az eredeti koncepció (Lechner Jenő, Rerrich Béla) lehelyezett szobrokat használt a hatalmas terület felosztására, szándékosan tagolva azt. Érdekes szituációt jelent a Parlament szimmetrikus épületéhez való igazodás, valamint a kusza városszövetbe való illeszkedés is, hiszen ezen a ponton a szerkesztett szimmetria találkozik a városi struktúra szögtöréseivel. További, a Kossuth tér arcát meghatározó sarkallatos kérdés már a kezdetektől a városi köztérként vagy zöld parkként való helyfoglalás.
A megvalósult terv (Közti és s73 irodák) a lehető legemberibb megoldást kereste a felmerülő kérdések tekintetében. A tervezéskor felmerülő elsődleges szempontok a zöld és burkolt felületek aránya, a Dunával való kapcsolat és rávezetés, városi térfalakhoz való csatlakozás, a forgalom rendezése, valamint az Országház kiemelése és a forgalmának kiszolgálása voltak.
A terv átfogó jellegű: az Országházhoz kapcsolódó 3-as térrészt fűzi össze, amire a Kossuth tér történetében eddig nem került sor. Az egységesítés részeként megvalósult a Parlament körüljárhatósága is a felső rakpart bevonásával, ezzel az épület előtti emlékmű is új hangsúlyt kapott.
A téren közlekedő villamos átlós iránya miatt nagy térrészt szakított le. Ennek rendezésével és a forgalom elterelésével nőtt az egybefüggő területek aránya, a gyalogos forgalom pedig előtérbe került, ezzel is növelve a reprezentatív hatást. Kiszolgálás és parkolók pótlása két lehetőség állt rendelkezésre: épületben vagy épület mellett való elhelyezés. A Parlament épületének óriási méretei miatt az aláépítést választották a tervezők, így az épület északi része alatt létesült a mélygarázs és a süllyesztett látogatóközpont, erősítve a homogenitást. Az elrendezés és az egyszerű, tiszta anyaghasználat, az eredeti alagsori téglafalak láttatása tiszta és elegáns megoldás.
Az építés minősége vitathatatlan, azonban a tisztító jellegű beavatkozások olyan rétegeket, emlékeket is eltöröltek a térről, amelyek történetének és múltjának meghatározó elemei voltak. A megújult téregyüttes legfontosabb eredménye a felpezsdült, élénk használat, a reprezentáció és városi tér igényeinek minőségi kielégítése kortárs kiszolgáló épülettel ellátva.
összeállította: Tibai Frida
Publikációk:
internetes:
- Tervpályázat a Kossuth tér rendezésére, eredmény - in: Építészfórum, 2007. augusztus 22.
- Hernádi Levente, Zubreczki Dávid, Földes András, Barakonyi Szabolcs: Kossuth tér, visszatér - in: Index, 2014.március 14.
- Smiló Dávid, Miklósvölgyi Zsolt: Helyszínelők: a Kossuth tér - in: hg.hu, 2012. július 27.
- Józsa Ágnes: A Kossuth Lajos tér rekonstrukciója, Parlamenti múzeum és látogatóközpont, Budapest - in: méonline.hu 2014/6, (a Régi-új Magyar Építőművészet cikkének rövidített online változata).
- Bán Dávid: Kossuth tér: üzenet a látogatóknak (interjú) - in: építészfórum, 2014. április 15.
- Árvai András: Csak nyugodtan a Kossuth téren - in: prae.hu, 2014. 04. 02.;
nyomtatott:
- Józsa Ágnes: A Kossuth Lajos tér rekonstrukciója, Parlamenti múzeum és látogatóközpont, Budapest - in: Régi-új Magyar Építőművészet 2014/6, 14-16. o.
- Turányi Gábor: Új nézőpontból, Európa, Magyarország, Budapest, Kossuth tér - in: Régi-új Magyar Építőművészet 2014/9, 20-22. o.
- Szabó Levente: Továbbírt köztér, átírt emlékezet - in: Metszet 2014/5-6, 48-53. o.
Adatok:
- megbízó: Országgyűlés Hivatala - Steindl Imre Program
- alapterület: 7,5 hektár
- az épület a generáltervező honlapján
- az épület linkje a tájépítész tervező honlapján