Szászberek Szolnoktól 15 kilométerre fekvő, kis lélekszámú település, amelynek új temploma báró Kohner Adolf kastélytól nem messze, a falu északi felében kapott helyet. A II. világháborúban elpusztult kápolna helyett egy ideiglenes kápolna létrehozása után falusi gyűjtésből és egyházi pénzből épült az új templom. 2000-ben Keszthelyi Ferenc püspök tette le az alapkövet, 2003. május 24-én ugyancsak ő szentelte fel.
- építészek: Gereben Gábor, Gereben Péter - Gereben és Társai Építésziroda;
- a tervezés/építés éve: 2000-2002/2002-2003.
- fotó: Lelkes László
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A sóskúti kőből rakott épületet Gereben Gábor és fia, Gereben Péter tervezte. A kivitelező Bozsó László vezette vállalkozás volt. Az út szélét egy kisebb tér köti össze a templom bejáratával, amelyet Gereben Gábor nagybátyjáról, Terlanday Sándorról neveztek el.
Az új római katolikus templom külsejében első pillantásra talán merev, de inkább indokoltan hűvösnek mondhatnánk. A tervezők visszafogott eszköztárral dolgoztak. Az épület fehér, sóskúti mészkőből rakott falaival aszimmetrikus formát alkot. A magasabb és alacsonyabb tömeg középre lejtő fedése között hangsúlyos gerinc, mindkét tetőfél teherhordó gerendája jelenik meg. A fa tetőkompozíció a falak peremei fölé emelkedik, így a fény szabadon áramlik a belső térbe. A térbelsőben is érzékletes elválasztást eredményez az aszimmetrikus formálás.
Az oltár alacsony emelvényen áll, a fal anyagához hasonuló padozatburkolat súlyegyenletességét csupán a karzat könnyű mellvédszerkezete bontja. Az oltáremelvény külső felén keresztelő, ennek belső ellenpontján pedig a szószék áll. Az együttest a sekrestye alacsonyabb tömege zárja. A végfalak két ablaksávja a keresztelőre és az oltárasztalra világít, amely az egész kompozícióra nézve megtartja hagyományos középpontosságát. Az oltárkép a II. világháborúban elpusztult egykori kápolnából való, Molnár C. Pál festőművész munkája.
A keresztelő oldalán, az épület bejárata mellett a tető esővízcsatornájának gyűjtőedénye kapott helyet. A csatornát egy dísz fedi, amely egy kőmedencébe köpi a vizet. Az angyal fejű bronz hal Stromfai Krisztina szobrász alkotása.
az anyagot gyűjtötte: Vágner Bernadett
Publikációk: internetes:
- Varga Mihály: Fényben úszik, fényben fürdik Szászberek temploma - in: Építészfórum, 2013. június 13 (nyomtatásban megjelent a Magyar Hírlap Ahogy tetszik mellékletében, 2003. június 14);
- Kovács Dániel: Az Úr legszebb hajlékai - in: HG, 2009. december 24;
- Katona Vilmos: Szászberek, római katolikus plébániatemplom (2000-2003) - in: Szakrális építészet blog, 2009. szeptember 8
nyomtatott:
- Dévényi Tamás: Űrhajó - Templom, Szászberek (Kovács Pál emlékére) - in: Alaprajz, 10. évf. 7. sz. (2003. október) 12-15. p.
- Kérész Gyula: Mit üzen az új szászbereki katolikus templom? - in: Magyar Iparművészet (2003.) 4. sz. 8-10. p.
- K. L.: Szászberek új temploma - in: Új Ember 59. évf. (2003.06.29.) 26. sz. 4. p.
- Martinkó József: Templomépület Szászbereken - in: Népszabadság (2003.08.06.)
Adatok:
- alapterület: 183 m2
- megbízó: Szászbereki Templomépítő, Szászberek hitközsége
- az épület a tervezők honlapján (Gereben-Marián Építészek)