A 3h építésziroda által tervezett kisméretű irodaház vegyes városképi környezetbe, kortárs, modernista és historizáló épületek közé épült. A Csillag-Gunther építészpáros olyan irodát tervezett, amely minden különbözősége ellenére egyszerre van helyén a Vízivárosban és egy másik kontextusban, a kortárs építészet szellemi közegében is.
- építész tervező: Csillag Katalin, Gunther Zsolt - 3h építésziroda
projektvezető: Pataj Orsolya - építész munkatársak: Fehér Zsombor, Hajdú Anikó, Kántor Lilla, Kertész Bence, Madarasi-Papp Rita, Szarka Tímea
- a tervezés/építés éve: 2010
- fotó: © Bujnovszky Tamás
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
Szűk utcák, zártsorúan beépített tömbök, és az ezeket néhol felszakító szellős udvarok jellemzik a Víziváros ezen részét. Az irodaház is egy ilyen épületköz mentén helyezkedik el. "Viszonyul is, meg nem is" - mondja a tervező. Tömege nem a szomszédos épület párkánymagasságát folytatja szolgai módon, hanem a megnyitott tömb szomszédos oldalával képez egységet. A hasáb – szünet – hasáb együttesében az iroda tömegképzését emeletmagasságú, sakktáblaszerűen ki- és beugró felületek teszik jellegzetessé.
Ezentúl az utcai és az oldalhomlokzat mindkét szomszédtól markánsan elkülönül sakktáblaszerűen ki-be ugráló homlokzati síkjaival, ablak helyett emeletmagas, szitázott (a hetvenes évek pop-artját megidéző) korongmintás üvegfelületeivel. A ház az egymáson eltolt dobozaival szigorú képletet követ, mégis izgalmas érzetet kelt, így reagál az őt körülvevő heterogén környezetre.
A szabályos külső egy szerkesztett, ám pulzáló belsőben folytatódik, a külső logikát a belső tér arányainak szükségszerűsége felülírja. Az irodarendszer két részre tagolható, egy munka- és egy pihenő zónára, melyet rejtett közlekedő választ ketté.
A 3h építésziroda építészeti hitvallásának egyik kulcsszava a fenntarthatóság - a ház passzív és aktív elemek okos kombinációja: nyári éjszakákon a nyitható üvegtető segít átszellőztetni az átriumot, hasznosítják az elhasznált levegő hőjét, a hűtést és a fűtést hőszivattyúval oldották meg. A tető később zöld tetőként alakul át, a jövőben napelemek is kerülnek ide. A belső kulcsszava a fenntartható komfort - ennek a stratégiának kiemelt eleme a mindent átjáró természetes fény.
az anyagot gyűjtötte: Jézsó Dóra
Publikációk:
internetes:
- Kovács Dániel : Medve utcai Pride - in: Építészfórum, 2013. szeptember 6. - megjelent még a Magyar Narancs 2013/33. számában;
- the architects' text: Vibrant Geometry / 3h architecture Ltd - in: Archdaily, 2013. may 23.
- Árvai András, Molnár Szabolcs: Irodaház, Medve utca - in: 6b.hu, 2013. 07. 01.
nyomtatott:
- Szabó Levente: Kvázi struktúra, mint jelentésadási kísérlet - in: Metszet, 2013. május-június
- Martinkó József : Fényből, térből, űrből szerkesztve - in: Octogon, 2013/3.
- Somogyi Krisztina: Dinamikus képlet - Pozitív energiákkal - in: Új Magyar Építőművészet, 2013/7 - a rövidített online változat itt!
Adatok:
- megrendelő/építtető : Geometria Kft
- alapterület: 1350 m2
- az épület a tervezők honlapján;