A Pilis-Dunakanyar Waldorf Egyesület 2005-ben alapította óvodáját és iskoláját, először a településtől egy épületet kibérelve. Azonban az intézmény hamar kinőtte a rendelkezésre álló területet, így új megoldás után kellett nézni.
- felelős tervező: Valkai Csaba - Valkai és Fia Mérnöki Iroda Kft.
építész munkatárs: Ükös Tamás - Studio Concept
belsőépítészet: Valkai Csaba, Ükös Tamás, Kattner Kriszta - a tervezés/építés éve: 2010-2012/2012
- fotó: © Batár Zsolt
Mint a világon sok helyütt a Waldorf iskolák esetében, így itt is a szülők kezdeményezték, szervezték, és részben ők is valósították meg az új iskolaépület létrejöttét. Ebből következően a tervezőnek (maga is szülő) a költséghatékonyságra kellett törekedniük. Ez gyakorlatilag a tervezés minden szakaszára rányomta a bélyegét.
Az iskola telepítését két dolog határozta meg. Egyrészt a falu szerette volna a központ gépkocsi forgalmát csökkenteni, így a közösség egy, a településtől nyugatra fekvő telket vásárolt; másrészt az épületet a szintvonalakkal párhuzamosan helyezték el a kivitelezés leegyszerűsítése miatt. Az érvényes építési szabályzat alapján a telken 30 és 45 fok közötti magastetős épületet kellett elhelyezni, azonban a tervező ezt az adottságot az épület hasznára fordította: nem egy nagy nyeregtető alá álmodta meg az iskolát a barakk-jelleget elkerülendő, hanem hat, keresztirányú tetősávot hozott létre (a szűkös anyagi lehetőségek miatt az ablakok, világítótestek és szaniterek egy SZÁMALK-épület elbontásából származnak). Az iskola összes egysége, a 4 db tanterem, a vizesblokkok és a Waldorf iskoláknál a legfontosabb helyiség, az euritmia-terem is egy-egy nyeregtető alá került, így „nehéz nem észrevenni az így kialakuló épülettest gyermekrajz-szerű, absztrakt lényszerűségét, amelyben a „fej”-et az euritmia-terem tömege, míg a „test”-et az öt azonos traktus sorolása jelenti” (Szabó Levente). A tantermeket a déli oldalon a zsibongó folyosó köti össze.
Az épület csak az első üteme az intézmény bővítésének: a szülők reményei szerint a közeljövőben további két épület létesülhet a már meglévő mellé. A tervezői szándék szerint a teljes együttes egy udvar köré fog rendeződni, reflektálva a falu keleti szélén található egykori pálos monostorra. A jelenlegi épületben pedig nem osztálytermek, hanem műhelyek kapnak majd helyet. Az iskolai élet sajátosságai több fajta- kisebb, nagyobb, zártabb, nyitottabb- teret, térbővületet kívánna, azonban itt egyetlen, hosszú zsákként végződő folyosó szolgálja ki a gyerekek igényeit a szünetekben, azonban ezzel a bővítéssel ezek a problémák is megoldódnak.
Az anyagot gyűjtötte: Kotek Péter
Publikációk: nyomtatott:
- Tóthfalusi Anna: Szeretettel - in: Antropozófia folyóirat, 2011; 22. évf. 1. sz. 46-47.o.
- Szabó Levente: Pragmatikus regionalizmus - A pilisszentlászlói Kékvölgy Waldorf Iskola első új épületéről - in: régi-új Magyar Építőművészet, 2013/4; 5.-10. o.
- Szegő György: A “Goetheanum-másolatok” védelmében - in: régi-új Magyar Építőművészet, 2013/4; 5.-10. o.
- Fortvingler Éva: Precedensteremtő tisztaság - in: Metszet, 2014/4;
internetes:
- Pásztor Erika Katalina: A pilisszentlászlói Waldorf iskola építése – interjú Lang Andrással - in: Építészfórum, 2013. február 22.,
- Szabó Levente: Pragmatikus regionalizmus - A pilisszentlászlói Kékvölgy Waldorf Iskola első új épületéről - in: méonline 2013/4, (az Építőművészet cikke).
- Szegő György: A “Goetheanum-másolatok” védelmében - in: méonline 2013/4, (az Építőművészet cikke)
- Molnár Szabolcs: Iskola Pilisszentlászlón - a 6b.hu videója, 2013. 11. 11.;
- Marosi Bálint: Valkai Csaba Waldorf iskolájával vitatkozom - in: Otthon a városban blog, 2014.05.07.
Díjak:
- Vedres György díj Bizottság: Valkai Csaba kapta az idei Vedres György díjat - in: Építészfórum, 2014. május 7 (ld. még: meonline.hu - 2014/5.)
Adatok:
-
Megrendelő/építtető: Kékvölgy Waldorf Zrt.
- Alapterület: 580 m²
- Kékvölgy Waldorf iskola - az intézmény honlapja;