A Tornyai János Kultúrális Város-rehabilitációs Program keretében ifj. Janáky István és Janáky György kapták a megbízást, hogy megújítsák és kiegészítsék új funkciókkal apjuk, id. Janáky István Jánossy Györggyel közösen a második világháborút követő években tervezett hódmezővásáhelyi Petőfi Kultúrházat (ma Bessenyei Ferenc Művelődési Központ).
- építészek: Janáky István, Janáky György, Janákyné Füredi Gizella; belsőépítészet: Göde András, Janáky és Füredi Építészstúdió
- tervezés/építés éve: 2009/2012
- fotó: © Zsitva Tibor;
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
Az épület az utcának egyházpolitikai okokból hátat fordító szerb ortodox templom mellett találató, kissé eltávolodva attól, egy kis utcácskát létrehozva a kettő között. A tömböt a túloldalról Schall József lakóépületei zárják, melyek ugyanabból a helyi téglából épültek, ami biztosítja a művelődési ház nyers architektúráját a hullámpala fedéssel kiegészítve.
Az átépítés során a hangsúly a meglévő épület eredeti formájának megtartásán és az új épülettömbbel kiegészített együttes szerves kapcsolatán volt. A művelődési ház leglátványosabb változásai az aláépítés, mely során irodákat alakítottak ki, a színháztér átszervezése a nézőtér megemelésével, amely során a bejárata az első emeleti galériára jutott, és a barnásvörösre festett nyílászárók a sétálóutcai homlokzaton, mely szín a fehér kiegészítéseként a belsőben is megjelenik. Az elmúlt 50 évben keletkezett bővítményeket meghagyták, sőt, az épület szerves részeivé tették őket a Janáky fivérek Janákyné Füredi Gizellával kiegészülve.
Az új épülettömb, melyben táncterem, irodák és foglalkoztató termek kerültek kialakításra, a templom mögötti parókia helyén létesült. Bejárata a három épület súlypontjában található, de innen egy rámpa kerüli meg a négyzetes és szigorú geometriájú épülettömböt a tényleges bejutást áthelyezve a túloldalra. Így a nagyterembe való belépéskor a szemközti sarkon elhelyezett nagy üvegfelületen a művelődési ház téglafalai tárulnak elénk - tisztelegve az apa műalkotása előtt. Szintén ezt fejezi ki a kultúrház felé lejtő hullámpala tető is. A terveken szerepel még egy méternyi vastagságú magas és sűrű sövényfal, mely áttöréseivel meghatározná a fő közlekedési útvonalakat, valamint helyreállítaná a zárt utcaképet és megkoronázná az épületegyüttes kapcsolatát azzal, hogy összefogja őket.
Az anyagot gyűjtötte: Dőry Bálint
Publikációk:
internetes:
- Vargha Mihály: Egy Janáky meg két Janáky - in: építészfórum, 2009. február 17.;
- MH: Édesapjuk épületét álmodták újra; in: Magyar Hírlap online; 2012. október 6.
- Péterffy Miklós: Bessenyei Ferenc Művelődési Központ; in: Építészfórum; 2012. december 20.
- Masznyik Csaba: Az atya, a fiúk és a Szentlélek; in: MÉonline, 2013. január 28
- Kovács Dániel: A befalazott ablak szépsége – életre keltett Janáky-életmű Hódmezővásáhelyen; in: Magyar Narancs online; 2013. február 28.
nyomtatott:
- Masznyik Csaba: Az atya, a fiúk és a Szentlélek; in: Régi-Új Magyar Építőművészet 2012/4 7.-12. o.
- Vukoszávlyev Zorán Phd: Mai szemmel - Kultúrház, Hódmezővásárhely - in: Metszet, 2012/6., p.
- Kovács Dániel: A befalazott ablak szépsége – életre keltett Janáky-életmű Hódmezővásáhelyen; in: Magyar Narancs 2013/9 32.-33. o.
- Vukoszávlyev Zorán Phd: Rejtőzködő – Régi, újra- és új kultúrház Hódmezővásárhelyen; in: Metszet 2013/1 56.-59. o.
Adatok:
- megrendelő/építtető: Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata