A Kalmár László és Zsuffa Zsolt által tervezett Szépségközpont Hévíz legforgalmasabb utcájában helyezkedik el. A környezet tipikus nyaraló övezet – meglehetősen heterogén az építészeti minőséget tekintve. A központ ezért inkább a szomszédos erdősáv békéjét, a természeti szépség erejét, a funkció adta szimbolikát használja a karakter megteremtéséhez, a közvetlen környezet architektúrájára való reagálás, annak folytatása helyett. A tervezést nehezítette, hogy a telekre – annak előző tulajdonosa – társasház építését kezdte meg. A földszinti pillérekig eljutott épület és környezete azután évekig elhagyatottan állt.
- tervezők: Kalmár László, Zsuffa Zsolt - Zsuffa és Kalmár Építész Műterem
munkatársak: Helmle Csaba, Kanyó Mihály, Lázár Zsófia, Nagy Gábor, Rehus Szilvia, Rose Balázs
belsőépítészet: Finta Csaba, Balázs Kriszta - tervezés/építés éve: 2007/2010
- fotó: © Bujnovszky Tamás, Zsuffa Zsolt, © Timár Gigi
Fontos szempont volt a funkció megjelenítése, ebből adódik az épület illatszeres üvegcsét idéző jellege – a halvány, zöldes, finoman árnyalt üveghomlokzatok, melyeken át, akár egy múzeumi vitrinben, feltárul a belső világ. Az üveghomlokzatok időtlenségéhez, konzervált állandóságához újabb réteget ad hozzá az élő homlokzati zöld fal, mely a változást, az időt emeli be az épület életébe, ezzel szintén visszautalva a funkcióra, a szépség és az idő viszonyára korunkban. Ugyanakkor a rideg mérnöki szerkezet ezzel válik élővé, az utcakép részévé. A kétféle „anyag”, elem szembenállása és játéka, a köztük feszülő finom ellentét és az általuk teremtett összhang meghatározó karaktert ad a homlokzatnak.
A telek átmenő telek, ez lehetőséget ad két utca passzázs-szerű összekötésére, az átjárás megteremtésére, egy új köztér létrehozására és egyben az épület középület jellegének erősítése. A főbejárat is erre a védettebb, belső passzázsra nyílik, így mindkét utcáról egyformán megközelíthető a központ. Nincsenek kerítések, a kert egyformán tekinthető az utca és az épület részének is.
A hosszú telek egy két szárnyra tagolt épületet eredményezett – a két részt a lépcsőtereket is magába foglaló közlekedő-előtér köti össze. Az alsó két szint intenzív kapcsolatban áll a külső térrel, míg a felső szint zártabb, inkább a visszahúzott tetőteraszok felé nyílik meg. Ez a finom tagoltság a zöld homlokzat szerkesztésében is megmutatkozik, az alsó két szintet öleli körbe.
Az anyagot gyűjtötte: Macsuga Eszter
Publikációk:
internetes:
- Fürdőkultúra, 21. század. Bábos korlát helyett modern formanyelvvel operáló szépségközpont Hévízen, in: TrendGuide, 2011.06.20.
- Répás Éva, Villányi Norbert: Jó helyen, jó időben, in: 6b.hu, 2011.03.14.
- Beauty Center, in: ArchDaily, 2012.08.14.
- Szépségközpont, in: hg.hu Design Award, 2010.12.01.
- A mulandóság cáfolatául. Szépségközpont Hévízen, in: Építészfórum 2011.02.18.
nyomtatott:
- Kovács Sándor: Zen és üveg, in: Alaprajz 2011/1-2. 46-56.o.
- Kerner Gábor: Laterna Magica, in: Magyar Építőművészet, 2011/3, 27-29. o. - rövidített online változat: méonline.hu;
- Zsuffa Zsolt: A folytonosság építése, együttműködés és folyamat, in: a BME Építőművészeti Doktori Iskola Szakmai Doktori Tanácsa felkérésére, a DLA fokozat odaítéléséhez kapcsolódóan, 2012.06.16.
Adatok:
- Megrendelő/építtető: ZENA Beauty and Med Center
- Alapterület: 3.000 m2