A zeneiskola (Horváth József Alapfokú Művészetoktatási Intézmény) Sopron belvárosában levő foghíjtelekre épült, melyet az egykori középkori jezsuita konviktus fog közre. A terv országos nyilvános építészeti pályázatra készült, ennek nyerteseként kapta a megbízást az engedélyezési majd a kiviteli tervek elkészítésére a Domiporta Építész Stúdió.
- építész vezető tervező: Farkas Mária - Domiporta Építész Stúdióépítészek: Józsa Ágota, Józsa Dávid,
- tervezés/építés éve: 2001/2003
- fotó: © Polgár Attila
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A meglévő épületet az elmúlt évtizedekben csak gazdasági célokra használtak (magtár, istálló, raktár). A pályázati kiírást megelőzően a Győri Kistervező Kft. tervei alapján állagmegóvási munkákat végeztetett a KÖH. Szerkezeti megerősítések, tető és héjazatcsere és az északi homlokzat részleges helyreállítására is szükség volt. Jelentős további átalakításokon ment keresztül - kőkeretes ablakait befalazták, díszes későreneszánsz festett famennyezetét lemeszelték, de az eredeti térstruktúra szinte érintetlenül maradt.
Ellentmondás volt a tervezési programban elvárt jelentős szintterület és a feszes beépítési struktúra között. A tervezők szűk udvaros, feszes térstruktúrával oldották meg a feladatot, így funkcionálisan is hármas egység alakult ki. A konviktus épülete elsősorban a reprezentatív, kulturális funkciók helye, az új épület az oktatásé, a meglévő saroképület pedig az oktatói és adminisztratív funkcióké, valamint itt kap helyet a zenei könyvtár is. Az új szárny alatti teremgarázsban van a parkoló. A fő gyalogos megközelítés a Szélmalom utca felől történik.
Zeneiskolai szerepen túl a város zenei életének központjaként működik. Ez a beépítési struktúra leginkább alkalmas arra, hogy kapcsolatot adjon a városmaggal, kulturális mikro-regionális központ szerepét kívánja betölteni. A nyilvános funkció lehetővé teszi, hogy a nagyközönség számára is nyitva álljon, látogatható legyen a megújult védett épület.
A régészeti feltárás során kiderült, hogy az épület több fázisban épült. A pincében talált római kori kút a terület korai használatát mutatja. A telken két, egykorúnak feltételezett melléképület is állt, ebből a kisebb melléképületet elbontották.
Könnyed faszerkezetű hidak biztosítják a kapcsolatot a két- illetve háromszintes, fémlemezzel fedett, félnyeregtetős tömegekből álló szárnyak, valamint a torony és a konviktus között. A tűzfal melletti horizontális közlekedő-sáv,”közlekedő torony” található. A belső udvarok oldottak, játékosak, itt a vakolt felületek és a faburkolat váltakozik. . A korábban komor épület hatását világos tónusú festés alkalmazásával ellensúlyozták. Az utcai homlokzaton a területre jellemző, kőburkolat köszön vissza.
Az anyagot gyűjtötte: Virág Anett
Publikációk: internetes:
- Farkas Mária: A volt jezsuita konviktus bővítése és átalakítása Zeneiskola céljára - Építészfórum, 2003. szeptember 30.
- Kovács Dániel, Ongrádi Melinda: Magyarország legszebb iskolái - hg.hu, 2009. 09. 07.
nyomtatott:
- Bach Péter: Belső indíttatásból - in:Alaprajz 2004/3. 26-29.o.
- Kerényi József: Élő, nagy és szép hangszer - in: Átrium 2003/6.20-25.o.
- Jenei László: Feltámadás - A soproni volt Jezsuita konviktus épületének bővítése és átalakítása zeneiskola céljára - Józsa Ágota, Józsa Dávid, Farkas Mária. Magyar épületek, in: Octogon 2003/ 5-6. szám 68-70.o.
- Otto Kapfinger: Musicschule – in: Neue Architektur in Burgenland und Westungarn, Verlag Anton Pustet, 2004.
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Sopron város Önkormányzata
- Alapterület: 3000 m2