“A Kocka által támasztott építészeti kihívás magában foglalta a teljes budapesti bulikultúra jellemzőit. A jó megoldáshoz arra a kérdésre kellett választ adnunk, hogy hogyan lehet a romkocsmáiról híres Kazinczyban egy egyáltalán nem romkocsmás szórakozóhelyet nyitni úgy, hogy az ne lógjon ki, ne idegenítse el az embereket, hanem szervesüljön Pest legpörgősebb utcájába”– mesélte Alexa Zsolt, a tervezéstől a kivitelezésig a teljes építészeti projektet lebonyolító Minusplus egyik vezetője.
- a Kocka 2015 tavaszán bezárt, új néven, új megjelenéssel nyit újra júniusban -
- építész tervezők: Alexa Zsolt, Rabb Donát, Schreck Ákos, Molnár Tímea, Turai Balázs, Pap Szabina, Kis Ferenc - Minusplus custom made architecture
- a tervezés/építés éve: 2013
- fotó: © Bujnovszky Tamás, © Soós Bertalan, © Alexa Zsolt
A Kocka egy hiánypótló hely, ilyen profilú klubból ugyanis alig van Budapesten. Ez az egyediség jelenik meg az épület külsejének kialakításában is: a Kazinczy utca összefüggő ház-dzsungeléről kicsit leválva áll az elegáns fehér csempékkel borított tökéletes geometriai forma, amely tökéletesen testesíti meg a nagyvárosi életérzést. A fehér burkolat további előnye, hogy az épületet bármikor birtokba tudják venni a VJ-k (visual jockey), és pillanatok alatt különleges fénnyel tudják “befesteni” a falakat.
Bár kevesen gondolnák, de az épület több mint 100 éves. Az építészek a fő falakat megtartották, azonban minden mást lebontottak. Ennek köszönhetően viszont a belső terek kialakításában nagy volt a Minusplus szabadsága. A különböző igényekre szabott emeletek lehetővé teszik a kényelmes délutáni kávézást, az üzleti vacsorát és az éjszakai partizást is, mindezt úgy, hogy a helyiségek nem nyomják el egymást. Ez javarészt annak köszönhető, hogy az egész belső teret a letisztultság jellemzi: ez a szemlélet jelenik meg az egyes szinteket összekötő fekete acél lépcső és a szürke burkolatlan beton használata. “A lámpákat, asztalokat, bárpultokat mind külön ide készítettük; csak így lehetett megoldani azt, hogy a hely koherensen megtartsa a nagystílű, de mégsem hivalkodó enteriőrjét” – tette hozzá Alexa Zsolt.
A Kocka épülete műszakilag is a leginnovatívabb megoldásokkal lett felszerelve. Ezek közé tartozik például a hőmérséklet szabályozó rendszer: a Kocka az egyik szomszédos épület talajszondás eszközére kapcsolódott rá, aminek segítségével felület fűtés-hűtéssel lehet temperálni az épületet. A fenntartható szemlélet a világításban is megjelenik, csak alacsony fogyasztású led lámpák teszik hangulatossá a helyet. (szöveg: a tervezők honlapjáról)
Publikációk:
internetes:
- Unger András: Ipari a Kocka, mégis barátságos: geometrikusan szórakoztat a Kazinczy utca legújabb helye - in: Urbanplayer, 2013. november 21.
- Kovács Dániel: Első nemzeti grádicscenter - Kocka - Kazinczy u. 48. - in: Magyar narancs, 2014/13. március 27.
- Báger András: „Kocka” - in: Építészfórum, 2014. május 5.
- Botzheim Bálint: Mikrouniverzum a Kazinczy utcában - in: meonline (az Építőművészet rövidített online változata), 2014/6, 20.-22. o.
- Bréking! Két magyar projekt is az Architizer A+ Awards döntőjében! - in: hg.hu, 2015. március 17.
- Martina Giustra: KOCKA, A BUDAPEST - in: Cosebelle, 2014. január 27.
- Kocka Bar / MINUSPLUS - in: Archdaily, 2015. április 4.
- Kocka bar - in: Architizer
nyomtatott:
- Káplár F. Krisztina: Nagy dobás, Kocka a zsidónegyedben - in: OCTOGON, Architecture & Design 2014/1
- Botzheim Bálint: Mikrouniverzum a Kazinczy utcában - in: Régi-új Magyar Építőművészet, 2014/6, 20.-22. o.
Adatok:
- megbízó: Cox Invest Kft., Mokoloko Plus Kft.
- alapterület: ~600 m2
- az épület a tervezők honlapján