A Reimholz Péter tervezte Hapimag Apartmanház a Budai Várban a Fortuna utcában található. A II. világháború után Csemegi József végzett felmérést a Vár területét ért pusztításról. Az ekkor készült helyreállítási tervekből a telek kimaradt, így válhatott a legtovább látható romos foghíjjá. Az évek során számos elképzelés született a telek beépítéséről. Terveztek ide lakóházat (Kékesi László, KÖZTI), Magyar Építészeti Múzeumot (Mesteriskola), Akadémiai Vendégházat (Reimholz Péter) és végül külföldi befektetők megbízására a Reimholz Péter tervezte apartmanház valósult meg. Az 1997-ben az építkezést előkészítő ásatások során több korszak maradványait is megtalálták a helyszínen, melyek közül a legkorábbi (13-14.század) a Fortuna utca felöli déli szárny volt.
- építész tervező: Reimholz Péter - W6 Studió Kft.
építész munkatárs: Szabó Attila, Vizér Péter, Reppert Béla, Szabó Vera
műemléki építész: Korompay Katalin - tervezés/építés éve: 1997/2000
- fotó: © Hajdú József
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
A fellelhető történelmi rétegek közül kettőt emelt ki a tervező. Az egyik a középkori udvarház, a másik az ostrom után épült barokk palota volt, melyek hatással voltak a tervezésre és az épület részletképzéseire is. Az új ház illeszkedik a Várnegyed középkori hangulatába. Az eredeti maradványok és az új épületrészek világosan elkülöníthetőek egymástól.
Reimholz Péter a tervezés során a történelmi emlékek mellett az épület környezetébe való illeszkedésére is nagy gondot fordított, ami megfigyelhető az olyan részleteken, mint a sarok visszahúzása, ami érzékenyen reagál a szemközti ház kiugró ablakára. Bár az épület saroktelken helyezkedik el, homlokzatai nem egyenértékűek. A Fortuna utcai szárnyon szabályos ablakosztás és homogén falfelület emlékeztet a barokk arányrendszerre, míg a Kard utcában a két idősík egymásra vetítve, helyenként összemosódva jelenik meg. Összegezve elmondhatjuk, hogy az elkészült épület kortalan, mely összhangban van mind a múlttal, mind pedig a jelennel.
Az épület belső tereit az igényes anyagválasztás, gondosan kidolgozott részletek jellemzik. A megtartott eredeti szerkezetek mellett visszafogottan jelennek meg az új anyagok: világos, minimálisan polírozott fa, durva nyersszürke vakolat, semleges padlóburkolat, az eredeti falak felett „lebegő” álmennyezet.
Az anyagot gyűjtötte: Csiernik Ibolya
Publikációk:
internetes:
- Hapimag Apartmanház – a 2000. év Építészeti nívódíja, in: Építészfórum 2000. október 28.
- Vargha Mihály: A tökéletes bravúr, in: Építészfórum 2005. augusztus 10.
- Középkori Épületmaradványok_2012. 03. 19.
nyomtatott:
- Hajnal Géza: Minden megvan. Ottlik, Buda, Reimholz, in: Alaprajz 2000/4 18-23o.
- Varjasi Farkas Csaba: Műemlékmás – in: Octogon, 2000/2. (online átveszi: Elhunyt Reimholz Péter, in: Octogon 2009. 10. 10.)
- Kovács Ágnes: Hapimag Apartmanház, in: Régi-Új Magyar Építőművészet 2000/3, 14.-18. o.
- Simon Magdolna: Szöveg és Ház, in: Régi-Új Magyar Építőművészet 2000/3, 19.-21. o.
- Bojár Iván András: Apartmanház - Fortuna utca - in: Téglaépítészet Magyarországon, Bp., Vertigo Kiadó, 2002, p. 84;
Díjak:
Adatok:
- Alapterület: 2750 m2