Budaörs Város önkormányzata 2003-ban írt ki tervpályázatot a városháza bővítésére. A pályázatot az Építész Kamara által delegált szakmai zsűri bírálta, és Kalmár László és Zsuffa Zsolt (Zsuffa és Kalmár Építész Műterem) munkáját részesítette I. díjban. A kiviteli tervek a következő öt hónapban készültek el, majd a ház 2004. és 2005. között épült meg. A megépült ház, - hogy a költségvetésbe beleférjen – egy szinttel alacsonyabb lett, mint az eredeti pályamű, alapterülete így 9000 m2-ről 7500m2-re csökkent.
- vezető tervezők: Kalmár László, Zsuffa Zsolt - Zsuffa és Kalmár Építész Műterem
munkatársak: Nagy Gábor, Nyéki Anikó, Rehus Szilvia, Szőke Marianna, Vermes Dániel, Villányi Norbert; - tervezés/építés éve: 2003/2004-2005
- fotó: © Bujnovszky Tamás, Zsuffa Zsolt
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A ház arculatát nagyban meghatározza a közelben lévő Odvas-hegy (mészkő) látványa. Erre utal az épület formája, és kőburkolata.
Az épület térszervezésénél fontos befolyásoló tényező volt, hogy a főbejáratnak egy forgalmas csomópont mellé kellett kerülnie, illetve a város igényt tartott egy rendezvényterületre az épület mögött, ami napközben közparkként üzemelhet. Így alakult ki egy végigjárható térsor: külső udvar – előcsarnok – belső udvar – park. A külső udvart az építészek monumentális (már-már birodalmi építészeti asszociációkat sugalló) penge-pillérsorral és kettőzött oszlopsorral választották el az utca forgalmától, így megoldva a kellemetlen szituációt. A előcsarnok fölött helyezkedik el a kétszintes ülésterem, melyre a felső szint körfolyosójának egy részét galériaként nyitni lehet. A belső udvar öt homlokzatából csak eggyel nyit az épület mögött elhelyezkedő park felé.
A kőburkolatos homlokzaton az alsó három szinten a fal síkjánál beljebb jelennek meg váltakozó szélességű ablakok, a legfelső szinten pedig a fal síkjában nagyobb felületű nyílások.
A épületet tervezőit számos elismeréssel méltatták a Budaörsi Városháza kapcsán. 2006-ban elnyerték Pest Megyei Építészeti Nívódíját, 2007-ben pedig a Pro Arcitectura díjat. Ugyanebben az éven a Budaörsi Városháza lett "Az év akadálymentes épülete"; - a tervezők 2010-ben Ybl-díjat kaptak.
A Budaörsi Városháza működésével túllép a megszokott „városháza” fogalmán. Az ügyintézés rendkívül jól működik, az épület pedig koncerteknek, kiállításoknak, városi rendezvényeknek, kávézónak is helyet ad.
Az anyagot gyűjtötte: Klenk Blanka
Publikációk:
internetes:
- Budaörs Városháza bővítése. Az országos nyílt építészeti tervpályázat építészeti ajánlása - in: Építészfórum, 2003. december 15.
- Dévényi Tamás: Budaörsi Városháza, 2005 - in: Építészfórum, 2005. október 25. (Az Alaprajzban megjelent cikk átvétele)
- Emiel Lamers: Town Hall, Budaörs - in: nextroom.at, from: A10, 10.03.2006;
nyomtatott:
- Bojár Iván András, Szász Katalin: Európai ház amerikai földön - in: Octogon 2005/5, 78.-82. o.
- Dévényi Tamás: A középület mint példakép - in: Alaprajz 2005/6, 18.-21. o.
- Wesselényi-Garay Andor: Tükör által. A budaörsi Városháza bővítéséről - in: Régi-új Magyar Építőművészet 2005/6, 3.-8. o.
- Rozmann Viktor: Fórum. Városháza Budaörsön - in: Atrium 2005/6, 66.-70. o.
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Budaörs Város Önkormányzata
- Alapterület: 7100 m2
Díjak:
- 2006: Pest Megyei Építészeti Nívódíja,
- 2007: Pro Arcitectura díj
- 2007: Az év akadálymentes épülete;