A 2006. július-augusztusi Úszó EB megrendezése alkalmából döntöttek a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése mellett. A 2004. őszén kiírt tervpályázat győztesei Keller Ferenc és Pálfy Sándor (Építész Stúdió) lettek. Az új uszoda létrehozása 2005. augusztusában indult el, 2006. június végén került átadásra.
- felelős építésztervezők: Pálfy Sándor DLA, Keller Ferenc - Építész Stúdió építész tervező: Kapitány József DLA, Fialovszky Tamás. építész munkatársak: Galina Zoltán, Félix Zsolt, Vajda Barbara, Láris Barnabás
- tervezés/építés éve: 2004/2005-2006
- fotó: © Bujnovszky Tamás
- → az épület a “hazai középületek” térképen itt!
(1929-ben Hajós Alfréd pályázattal nyert megbízást az akkor Nemzeti Sportuszoda nevű komplexum megtervezésére. A fedett uszodában a medencéket az 1. emeletre tervezték az árvízveszély miatt, alá került az előcsarnok és a gépészet. A belső lefedést elliptikus ívű feszített vasbeton tartókkal oldották meg, a külső burkolat meghatározó klinkertégla. Az uszoda 1975-től viseli Hajós Alfréd nevét.)
Az új részen a kivitelezés bontással kezdődött, az építési területen teniszpályák, edzőterem, raktár és lelátóépület is volt előtte. A bővítmény a Széchy Tamás Sportuszoda nevet kapta, ami elkülönülten, de mégis összeköttetésben áll a régi uszodával. Két nagyobb egységből áll: a régi külső medence tengelyében helyezkedik el egy 25x25 m-es műugró medence műugró toronnyal és egy kisebb lelátóval, ezektől keletre pedig az 50x25 m-es versenymedence épült, mely közvetlen kijáratot is kapott. A műugrók és az úszók versenyeit a nagy lelátó (benne technikai helyiségekkel és az öltözőkkel) és egy pavilon jellegű épület választja el egymástól és köti össze a régi lelátót az újjal. Az új épületek vasbeton szerkezetűek, mindenhol a látszóbeton nyers felülete dominál, ami jól elkülönül a régi uszoda formavilágától, mégis igazodik hozzá.
A merevacél betétekkel készített látszó vasbeton műugró torony lett a létesítmény építészetileg legmeghatározóbb eleme, az EB szimbóluma. Mondhatni térelválasztó falként funkcionál, a régi és az új műugró medencék közé ékelődik be, áttetsző polikarbonát burkolata sejteti a másik oldalt, viszont direkt átlátást nem enged. 4 darab különböző magasságokban elhelyezett 6 méter hosszan kinyúló konzolos szerkezetű ugróplatformmal rendelkezik, feljutni a külső acéllépcsőn vagy hidraulikus felvonóval lehet rájuk.
Az anyagot gyűjtötte: Kurucz Olívia
Publikációk:
internetes:
- A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése tárgyában kiírt nyilvános tervezési versenypályázat; a pályázat eredménye - in: építészfórum, 2004. október 15.;
- Szitnyai Tamás: Rajtra kész. Az új Széchy Tamás Sportuszoda - in: Octogon 2006/4
- Vargha Mihály: Befejezés előtt az uszodabővítés a szigeten - in: Építészfórum 2006. május 25.
- Elkészült az új, európai színvonalú Széchy Tamás Uszoda - egy hét múlva úszó Eb - in: Épülettár 2006. július 21.
- Széchy Tamás Uszoda - in: Építészfórum 2006. július 26.
- Haba Péter: Beton-reneszánsz - in: Építészfórum 2006. december 20.
nyomtatott:
- Bővül a Hajós Alfréd Sportuszoda, in: Átrium 2004/4, 96-97.o.
- Szitnyai Tamás: Rajtra kész. Az új Széchy Tamás Sportuszoda, in: Octogon 2006/4, 65-66.o.
- Szegő György: Széchy Tamás Úszó Komplexum, in: Régi-Új Magyar Építőművészet 2006/5, 8-11.o.
- Pottyondy Péter: Közelről, messziről, hibátlanul. A Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése, in: Alaprajz 2006. szept-okt; 12-13.o.
Adatok:
- Megbízó: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
- Építtető: Rendezvénycsarnok Zrt.
- Alapterület: 4.300 m2
- Az épület linkje a tervező honlapján