A Zeneakadémia intézményének területe az elmúlt években már nem tudta kiszolgálni a megnövekedett igényeket, így bővítésre volt szükség, melyhez a megfelelő helyszínt a Wesselényi utca 52. szám alatt találták meg. A Feszl Frigyes tervezte épület a mai elvárásoknak azonban sem akusztikailag, sem szerkezetileg nem felelt meg, megoldásként az eredeti homlokzatot kulisszaként használták fel, abban új tereket hoztak létre új szerkezetekkel, ennek köszönhetően az utcakép egységének megbontása nélkül került sor az új beruházás lebonyolítására.
- tervező: Mányi István, Mányi Dániel, Gáti Attila László, Molnár Judit, Kardos Gábor - Mányi István Építész Stúdió Kft.
belsőépítészet: Gergely László - Stúdió G Bt.
társművészet: Szövetség’39 Művészeti Bázis / Baróthy Anna, Kolozsvári Csenge, Bozsó Melinda, Koródi Zsuzsanna - tervezés/építés éve: 2009/2009-2012
- fotó: © Oravecz István
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
A korszerűsítés rejtőzködik az utca embere előtt, míg a szemlélő fel nem fedezi az új belső értékeket. A pince + 4 szintes épületben helyet kapott egy kamaraterem, stúdió, próbatermek, gyakorló fülkék, és irodák az adminisztrációs feladatok ellátására. A tervezés folyamata rendkívül tiszta logika alapján zajlott, a hátsó udvart megtisztították az utólagos hozzáépítésektől, így alakult ki a tetőteraszig vezető új lépcsőház.
Nagy hangsúlyt fektettek a meglévő és a hozzáépített terek összhangjára, az áttörések, átlátások eszközével biztosították a kapcsolatot a régi és új elemek között. A felsőbb szinteken klasszikus kialakítású iskolai struktúra található az általános oktatási feltételek biztosítására, míg a kétszintes tetőtéri traktusban vannak a különleges akusztikai tulajdonságokkal rendelkező termek, ahol adott a lehetőség a művészi elmélyülésre.
A belsőépítészeti kialakítást az egyszerűség jellemzi, a legharsányabb részlet az ablakok Moiré mintázata, amely a hanghullámok terjedésének az építészeti absztrakciója (Szövetség '39). Az élénk színek, mint a vörös és a zöld, helyenként megtörik a fehér felületek monotonitását. A berendezések tekintetében a puritán fa felületek dominálnak, amelyek a funkcionális igényeket maximálisan kielégítik. A projekt példaértékű a társművészetek együtt-dolgozására, együttélésére.
Az anyagot gyűjtötte: Nagy Bianka
Publikációk: internetes:
- Czémán Zsófi: Zenepalota a Wesselényi utcában - in: hg.hu 2011.10.01 09:54;
- Zöldi Anna: Zenedoboz – a Zeneakadémia korszerűsítése, Mányi Stúdió - in: Építészfórum 2012. február 13.;
- Jankovich Valéria: A Zeneakadémia Wesselényi úti épülete oktatásra hangszerelve - in: Tervlap.hu, 2012. június 14.;
- Moiré CMYK - Szövetség '39;
nyomtatott:
- Hagyó Eszter: A Zeneakadémia felújításáról - in: Octogon, a szöveget Pompás nyitány címmel nyomtatásban is közli az OCTOGON magazin 2009/7-es száma;
- Golda János: W52 - A Zeneakadémia új oktatási épülete - in: Metszet, 2012/2.
- N. Kósa Judit: Hullám zenéből, fényből - in: Népszabadság online, 2012. január 3.;
- Simonyi Lilla: Összhangzattan - in: H.O.M.E., Az eredeti cikk a H.O.M.E. magazin 2012/ 3. számában;
Adatok:
- Megrendelő/építtető: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
- Az épület a tervezők honlapján: Mányi István Építész Stúdió Kft.