Szeged új kulturális és tudományos kutatóközpontja 2012-ben európai uniós támogatással valósulhatott meg az Agora-Pólus fantázianevű fejlesztési program keretében. A szegedi példán túl a program sikerességét bizonyítja a megépült győri Mobilis Központ is, melynek tervpályázatát a szegediéhez hasonlóan szintén ismeretlen fiatalok nyerték.
- építész tervezők: Báger András, Helmle Csaba - BAHCS Művek Kft.
építész munkatársak: Antal Gabriella, Turai Balázs, Báger Nóra, Tóth Tamás
belsőépítészet: Frank György, Fábián Péter - a tervezés/építés éve: 2009-2010/2011-12
- fotó: © Frikker Zsolt
- → az épület a "hazai középületek" térképen itt!
Az Agora programjának nehézségét és ellentmondását az jelentette, hogy ezt a város szempontjából funkcionálisan meghatározó épületet egy másodlagos helyszínen, egy tömbbelsőben kellett elhelyezni a Kálvária sugárút és a Londoni körút kereszteződésénél. A 26 pályázó csapat által képviselt, radikálisan eltérő megoldások közül végül Báger András és Helmle Csaba első díjas terve emelkedett ki.
Az Agora a ház, torony, tér és domb archetipikus kollázsának eredménye. A tömbbelső okozta negatívumokat a palota-modellből kiinduló koncepciójukkal küszöbölték ki: mint ahogy a várakban elhelyezkedő palotáknál is a díszes parkok helyett a befelé fordulás és a belső udvarok válnak hangsúlyossá, itt is az agora az, ami a reprezentáló erejét adja a tervnek. Az épülettömeg szabadon álló módon lett elhelyezve, de egyik oldalával a tűzfalakhoz tapad, ami segíti kapcsolatteremtését a meglévő szövettel. A T alaprajzú tömeg Kálvária sugárúttal párhuzamos szárnya kettészeli az udvart, ami által két különböző minőségű tér alakulhatott ki az épület körül. A déli oldal vált díszudvarrá. Az északi oldal ad helyet a parkolóknak, és tartalék teret ad a jövőben kialakítható bővítéseknek, melyekre szintén javaslatot tettek a tervezők. Az épület két fő homlokzata a kétféle típusú udvarnak megfelelő: a Gogol utca felől a technológia által megkövetelt forma érvényesül, a Kálvária sgt. felől a játékosabb, színesebb homlokzat. Az udvar meghatározó elemei a geometrikusan szerkesztett, a parkolókat takaró domb és a klímatorony, mely kijelöli a határokat és átöblítő hatással bír.
A feladat nehézségét az eltérő funkciójú terek (Százszorszép Gyermekház, Informatikatörténeti kiállítás, Informatórium, Látványlaboratórium, kiállítóterem és rendezvényterem) összekapcsolása is jelentette. A tervezők ezt a lehető legpraktikusabb módon oldották meg. A belsőt tekintve nincs két egyforma kialakítású szint, kétszintes terek is megjelennek.
Az épület hűtését és fűtését talajszondás hőszivattyú-rendszer szolgálja. A belső terekben mennyezetfűtés és hűtés biztosítja a megfelelő komfortot. A korszerű intelligens épületgépészeti rendszerek demonstrációs célt is szolgálnak, a látogatóknak bemutathatók.
A projekt a résztvevő felek példaszerű együttműködése révén valósult meg. Az intelligens, szakmailag magas színvonalú terv sikeréhez kellett a Reimholz Péter vezette zsűri érzékenysége, mesterük (Balázs Mihály) támogatása, aki tapasztalatai mellett szakági tervezőit is a rendelkezésükre bocsátotta, s kellett a megbízó nyitottsága, együttműködése és segítsége is, hogy a projekt a megszabott költséghatárokon és időkereten belül, magas minőségben készülhessen el.
az anyagot összeállította: Bereczki Katalin
Publikáció:
internetes:
- „Agóra PÓLUS Program” Szeged — bemutatjuk a pályaműveket - in: építészfórum, 2009. február 19.
- 1. helyezett a 23. számú pályamű (a pályázat ismertetése és a zsűri bírálata) - in: építészfórum, 2009. február 19.
- Dobó Csaba: Rácsos, izgalmas és zöld – terítéken az Agóra - in: szegedma.hu, 2012. szeptember 4.
- Németh Andrea: Több mint 4 év és kétmilliárd forint – elkészült Magyarország egyik legmodernebb épülete - in: OrientPress, 2012. szeptember 19.
- Kerékgyártó Béla: A normalitás dicsérete - a szegedi Agóra épülete - in: Építészfórum, 2013. szeptember 2.
- Tóth Katalin: Igazi sikersztori lett Szeged intelligens Agórája - in: hg.hu, 2013. december 4.
- from the architect: Agora Szeged / BAHCS architects - in: Archdaily, 2014. feb. 23.;
- Báger András, Helmle Csaba: A fenntarthatóságot szolgáló építészeti- és épületgépészeti megoldások a szegedi Agóra épületében - in: építészfórum, 2014. március 14.
- Árvai András, Molnár Szabolcs: Szent-Györgyi Albert Agora (videó) - in: 6b.hu, 2012. 12. 27.
- Árvai András, Molnár Szabolcs: Interjú a BAHCS Művek építészeivel (videó) - in: 6b.hu, 2012. 03. 01.
nyomtatott:
- Masznyik Csaba: Csodák helyett - in: Magyar Építőművészet 2013/1, 20-23. o. - a rövidített online verzió itt!
- Szabó Levente: Többjelentésű építészet - in: Metszet 2013/1, 50-55. o.
- Halácsi Katalin: Hegy a lelke – A Szent-Györgyi Albert Agóra kulturális és tudományos kutatóközpont épülete - in: Octogon 2013/1, 34-39. o.
Adatok:
- megbízó: Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
- alapterület:6863 m2
- az épület a tervező honlapján;