Útmutató a cikkszerzőknek 2016

A blogra felkerülő anyagot dropbox-szal fogjuk gyűjteni - a szükséges anyagok kritériumai:

hivatalos levél - építészkollegáknak, kérésekhez

- dropbox segítség -

Képek, rajzok (jpg-formátumban):

• 10-15 kép; mérete: max 1500 pixel, max 4-500 kbite, az értelmezéshez szükséges mennyiségben, értelmes file-elnevezéssel; a fotók a fotós nevének feltüntetésével! Internetről vagy az építésztől megszerezve (ha az építészt megkeresitek, hivatkozzatok arra, hogy egy adatbázis készül a Középülettervezési Tanszék honlapján a kortárs hazai középület-építészetről, és oktatási célra használjuk csak fel a fotókat, számos tervezőnek van honlapja, így elérhetősége, de ebben segítség kell, jelezzétek); képeket folyóiratból ne, vagy csak végső esetben szkennelj!
  • alaprajzok, metszetek, homlokzatok, helyszínrajz… (a szükséges mennyiségben)
  • legalább egy darab nyitókép: karakteres nézet a cikk elejére, szélessége min. 1038 pixel szélességben (HA beszerezhető – ha semmiképp nem szerezhető be akkor nem kel: nagyítani tilos!)

Szöveg:

• Ismertetőszöveg (szócikk-szerűen megírt, a házat és a róla megjelent írások legfontosabb tanulságait személyesen összegző rövid írás, ha idéztek, legyen forrásmegjelölés), 2000 karakter szóközökkel együtt;
  • a szövegben legyen minden hivatkozás ami hivatkozható (épület, honlap, stb. élő link) – a gyűjtés során ez a linkek kigyűjtését jelenti;
  • ez a szöveg készítendő al angolul is, az épület angol elnevezésével.

• megjelenések a nyomtatott sajtóban: szerző - a cikk címe; folyóirat, dátum, lapszám, oldalszám, szigorún ebben a formában: pl. Kovács Géza: A lila ház. Gondolatok a Kék ház kapcsán, in: Metszet 2001/5, 23.-45. o. (ebben segít a fentebb letölthető táblázat)
  • a nyomtatott publikációkat (ha nem érhető el a neten, be kell szkennelni, 300 dpi-ben, ne legyen ferde a szkennerben, összefűzött pdf legyen. A pdf ne legyen hatalmas – 10 mega körül lenne a jó.)
  • internetes megjelenés (élő linkkel): szerző – a cikk címe; honlap, dátum; << fontos!

Internetes hivatkozások:

• Google légifotó helye
  • Link a közös Google térképhez
  • az épület a tervező honlapján, ha így nem szerepel, akkor a tervező honlapjának főoldala;

adatok (a letölthető táblázatban küldendő vissza):

• A tervezők pontos adatai (csak az építészeké, és építész munkatársaké, egyéb szakági tervezők nem kellenek)
  • Az építés éve
  • A megrendelő/építtető megnevezése.
  • Fotós megnevezése
  • Pontos kategorizálás: funkció, város, kerület, tervező...
  • az építés évének címkézése: 91-95, 96-00, 01-05, 06-10, 11-05,
  • funkció, alapterület;
  • a munkavégző: „az anyagot gyűjtötte: XY.”

kiegészítések:

• aki a feldolgozás során akadályokba ütközik, bátran keressen minket
  • a listában feltüntetett megnevezések, egyáltalán, minden adat pontosítandó és kiegészítendő
  • a listában feltüntetett publikációk korántsem teljesek, azok inkább az első tájékozódást segítik
  • használható a Középülettervezési Tanszék könyvtára, az OMIKK és más tanszéki könyvtárak  is
  • esetleges külföldi publikációi az épületnek fokozottan érdekesek
  • az Építészfórumon csaknem az összes épület megjelent, kitartó keresést kívánunk! (A keresője nem igazán jó, érdemes egyből a google-ról indulni...)

MB-SZL